"Jest to olbrzymie przedsięwzięcie i będziemy musieli zaangażować w to ogromne środki. Jednak to nie sam fakt przyjazdu papieża jest tak angażujący. Kraków był już areną takich wydarzeń. Tu chodzi o skalę przedsięwzięcia - fakt, że będzie ono trwało od poniedziałku do poniedziałku" - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków Małgorzata Popławska dyrektor krakowskiego pogotowia.  

Krakowskie służby medyczne są w trakcie analizy poszczególnych wydarzeń zaplanowanych na Światowe Dni Młodzieży. "Mamy wstępne przeliczenia dotyczące m.in. mszy z udziałem kardynała Dziwisza, mszy z udziałem Ojca Świętego, Drogi Krzyżowej. Mamy też dane dotyczące obecności pielgrzymów obecnych w Łagiewnikach, czuwania z papieżem w sobotę i głównej mszy w Brzegach" - mówi Popławska.

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i Wieliczce spotkać będzie można ok. tysiąca patroli ratowników medycznych, na które składać się będzie kilku ratowników. Personel medyczny będzie także w specjalnych namiotach i dodatkowych karetkach. "Mówię oczywiście skrótowo i przykładowo, ale prawdopodobnie w zabezpieczeniu medycznych Dni Młodzieży uczestniczyć będzie kilka tysięcy osób. Do tego jest całe zaplecze logistyczne" - wylicza Popławska.

Jak dodaje dyrektor krakowskiego pogotowia, Światowe Dni Młodzieży dla pogotowia będą nie tylko wyzwaniem medycznym, ale też lingwistycznym: w przygotowaniu jest aplikacja dla ratowników, która pomoże im porozumieć się z pielgrzymami, którzy nie mówią po angielsku. "Będzie ona informować o różnych miejscach w Krakowie, gdzie udzielona może być pomoc medyczna. "Jeżeli wytypujemy nocną i świąteczną opiekę dla danego miejsca w Krakowie, pokaże się adres, telefon etc. Chodzi o doinformowanie, by odciążyć SOR-y od udzielania pomocy np. w przypadku drobnych urazów" - mówi Popławska. 

W kwestii lingwistycznej, krakowskie pogotowe może liczyć też na wsparcie medyków choćby z Ukrainy. Jak podkreśla Małgorzata Popławska, sami ratownicy medyczni będą mieć gotowe formularze z pytaniami w poszczególnych językach. ""Gdzie boli?", "Od kiedy boli?", "Czy leczy się pan/pani na jakąś chorobę"- uzyskanie odpowiedzi na te pytania może się okazać bardzo pomocne medykowi" - mówi Radiu Kraków dyrektor krakowskiego pogotowia. 

 

(Karol Surówka/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: