- „Za wolność naszą i waszą” - już od dwóch wieków najlepsi synowie narodu polskiego gromadzą się pod tym hasłem. Hasłem, pod którym zgromadziliście się również wy, ludzie Solidarności Walczącej – mówił do zebranych prezes IPN Jarosław Szarek. - Gdy walczyliśmy o wolność, wiedzieliśmy, że sami jej nie odzyskamy. Że musimy ją wywalczyć we wspólnocie wolnych narodów. Razem, solidarni. Dlatego, gdy na polskiej ziemi narodził się wielki ruch Solidarności, to dziś myślę, że jego najważniejszym dokumentem było „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej”. Chcieliśmy dzielić się solidarnością i wolnością, a ludzie Solidarności Walczącej uderzyli w jądro komunistycznego systemu, żeby budować wspólnotę wolnych narodów. I przyszło nam być świadkami upadku systemu sowieckiego.

Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, dr hab. Filip Musiał odczytał list, który premier Mateusz Morawiecki skierował do uczestników konferencji. „Jestem zbudowany tym, że ta fascynująca opowieść o współczesnej realizacji ideału walki »Za naszą i waszą wolność« staje się coraz częściej przedmiotem refleksji badaczy naszych dziejów najnowszych. Dziś nie da się bowiem prowadzić rzetelnej, historycznej dyskusji o naszej części Europy bez wskazania roli Solidarności Walczącej” – napisał m.in. premier Morawiecki, którego ojciec – Kornel Morawiecki – był założycielem i przewodniczącym Solidarności Walczącej.

Na zakończenie pierwszego dnia obrad, 23 maja o godz. 16.30 rozpocznie się uroczystość nadania skwerowi przy ul. Zwierzynieckiej w Krakowie nazwy Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej im. kapitana Jerzego Turaszwiliego. Weźmie w niej udział m.in. ambasador Gruzji w Warszawie Ilia Darchiashvili. Przy okazji konferencji na dziedzińcu Akademii Ignatianum eksponowana będzie wystawa „Upadek imperium. Czas polsko-litewskiej współpracy”. 

WIĘCEJ INFORMACJI 

 

 

Mat. prasowe/ew