Historia miasta to nie tylko wielkie wydarzenia, spisane w oficjalnych kronikach. To także lokalne, czasem różniące się wersjami, opowieści, mało znane tradycje, lokalne zakłady. Przywracaniu pamięci, zbieraniu opowieści, integracji dzielnicowych środowisk, budowaniu sąsiedzkich więzi służyć ma projekt „Dziedzictwo kulturowe dla Krakowa”. Współtworzą go Stowarzyszenie „Łączymy Bronowice”, Istota.info, oraz „Kultura wykluczenia?”.
- Pierwszym etapem naszej działalności będzie tworzenie budowanie informacji/punktów informacji „zachowanie tożsamości” „Zachowanie tożsamości” – w miejscach zapomnianych, czy nie rozpoznawalnych jako znaczące turystycznie będziemy stawiać elektroniczne punkty informacji z informacjami o miejscu, jego historii i herstorii, z informacjami kto tworzył dane miejsce, lub dla kogo dane miejsce jest istotne. Punktem wyjścia jest cmentarz bronowicki, przy ulicy na polach, na którym znajduje się grób Tetmajera. Pomimo odnowienia grobu wciąż nie wiele osób rozpoznaje to miejsce jako ważne dla kultury Krakowa. Drugim etapem naszej działalności będzie tworzenie „Muzeum pamięci”. To projekt, podczas którego będziemy starali się dotrzeć do mieszkańców pamiętających historie i herstorie miejsca-opowiada Joanna Hańderek.
W planach także organizacja paneli i spotkań popularyzujących kulturę Krakowa – zarówno tę oficjalnie kategoryzowaną jako dziedzictwo, jak i tę która ma wymiar prywatny, intymny, rodzinny Organizowanie bazarków charytatywnych i inicjatyw społecznych mających na celu wspieranie osób wykluczonych jak i osób w wieku senioralnym.
Podmioty współdziałające: Stowarzyszenie „Łączymy Bronowice” Istota.info „Kultura wykluczenia?”