Krakowianie znów okazali wielkie serca

Mieszkańcy Krakowa z zaangażowaniem włączyli się w pomoc powodzianom i od kilku dni tłumnie przynosili niezbędne produkty do miejskiego magazynu. A można przynosić wodę pitną, żywność, środki higieniczne i opatrunkowe, a także karmę dla zwierząt. Z kolei wolontariusze proszą by nie przywozić ubrań, ani butów. Natomiast koce, śpiwory, ręczniki - muszą być nowe.

Zbiórka, według zapowiedzi, ma potrwać jeszcze nawet dwa tygodnie.

Miejski magazyn zbiórki darów znajduje się w siedzibie straży miejskiej przy al. Jana Pawła II 188 (wjazd od ul. Śliwkowej). czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 20.00, a w weekend od godz. 9.00 od 18.00. Uruchomione zostały także specjalna infolinia oraz adres mailowy.

Kolejny transport do Kłodzka ruszy w piątek. W ciągu najbliższych 12 godzin z Krakowa wyjedzie około 100 palet z darami.

"Krakowianie od razu zareagowali na nasz apel o przynoszenie darów. W pierwszych transportach ruszą więc te rzeczy, które mieszkańcy przynieśli najpierw: woda, żywność, środki higieniczne, chemia do sprzątania" - mówi Radiu Kraków Maria Wojtacha, dyrektorka fundacji IB Polska.

Zbiórki trwają w całym regionie

Dary dla powodzian mogą przynosić mieszkańcy m.in. Tarnowa i Nowego Sącza.

W Tarnowie zbiórka prowadzona jest w Centrum Usług Społecznych przy ulicy Goldhammera 3 w sali konferencyjnej  d poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 18. Specjalny wyjazd wyjazd z pomocą dla regionów dotkniętych powodzią organizuje też Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Żukowicach. Tradycyjna zbiórka jest prowadzona w ich remizie.

W Nowym Sączu dary można przynosić do  siedziby Stowarzyszenia Nowosądeckie Serducho - przy ul. Grunwaldzkiej, w godzinach od 9 do 16.00. Wolontariusze proszą w szczególności o koce i pościele, środki higieniczne i czystości oraz żywność. Potrzebne są także łóżka polowe, osuszacze powietrza, agregaty prądotwórcze, czy pompy do wody.

Woda, żywność, środki czystości – można pomóc powodzianom z Dolnego Śląska

Oszuści żerują już na ludzkiej tragedii!

Uważajmy też na różnego rodzaje podejrzane akcje pomocowe. Policja ostrzega przed fałszywymi zbiórkami, ale i przed fałszywymi alertami.

Oszuści wykorzystują ludzką tragedię i to, co dzieje się w kraju. Od kilku dniu nasiliły się informacje o podejrzanych sms-ach, które podszywają się pod alerty RCB. Takie wiadomości niby informują o sytuacji powodziowej, ale zawierają też podejrzane linki.

Oszuści próbują wykorzystać tragedię powodzian. Uwaga na fałszywe zbiórki i alerty