"Kraków to 800-tysięczne miasto. Przyjęło 150 tysięcy uchodźców z Ukrainy" - przypomniał komisarz, przekazując prezydentowi stolicy Małopolski Jackowi Majchrowskiemu wyrazy szacunku "dla niezwykłej hojności jego miasta".

"Będziemy pomagać Krakowowi w każdy możliwy sposób i opowiadać się za większym międzynarodowym wsparciem dla Polski" - zapowiedział Grandi, który jest 11. Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców w historii UNHCR.

Jak poinformowało na swojej stronie miasto Kraków, tematem spotkania prezydenta Majchrowskiego i komisarza była przede wszystkim sytuacja uchodźców, którzy schronili się przed wojną właśnie w tym mieście, a także zakres niesionej im pomocy. Kolejnym ważny wątkiem było "uruchomienie programu wsparcia finansowego i utworzenie przedstawicielstwa Agencji ONZ ds. Uchodźców w Krakowie (UNHCR)".

"UNHCR zamierza utworzyć w Krakowie swoje przedstawicielstwo, w związku z tym niezbędne będzie odpowiednie miejsce do takich działań" - przekazało miasto. Jak dodało, "przewidywane wsparcie to kwota ok. 300 euro na osobę, a także prowadzenie innych działań ochronnych, które będą obejmować m.in. przekazywanie informacji oraz identyfikowanie osób ze szczególnymi potrzebami".

Żeby uruchomienie przedstawicielstwa było możliwe, potrzebna jest, jak doprecyzowało miasto, powierzchnia obejmująca 400-600 m kwadratowych, z dostępem do bieżącej wody, instalacji elektrycznej i zabezpieczonej, szybkiej, bezprzewodowej łączności internetowej.

Kraków jest jednym z polskich miast, do którego przyjechało najwięcej uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Niemal od początku inwazji media obiegały obrazy zatłoczonego krakowskiego dworca, na którym codziennie zjawiały się setki przybyszów. Część z nich traktowała wielkie miasto jako punkt przesiadkowy do dalszej podróży, np. za granicę, część chciała zostać w nim na dłużej, bo pewnie czuła się w wielkiej metropolii. Przed wojną w Krakowie mieszkało ok. 60 tys. Ukraińców; pod koniec marca liczba ta wynosi ok. 210 tys.

Miasto uruchomiło m.in. punkt rejestracji uchodźców, który do tej pory obsłużył ok. 4,5 tys. osób; przyjmowane są również wnioski o wypłatę świadczenia pomocowego. Dzięki gigantycznemu wsparciu mieszkańców udało się zebrać ogromną ilość darów, w które zaopatrzono ukraińskie miasta. Kraków wysłał do nich 45 tirów, 44 ciężarówki, jedną karetkę pogotowia i pięć autobusów miejskich z darami(łącznie ok. 680 ton darów). Wciąż wpłacać można pieniądze ma miejską zbiórkę.

Miasto zapewniło uchodźcom schronienie w hotelach, pensjonatach, hostelach i halach wielkopowierzchniowych; część z nich przyjęli do swoich domów zwykli mieszkańcy. Ponad pięć tys. dzieci i nastolatków zostało już zapisanych do krakowskich szkół i przedszkoli.

Filippo Grandi zamieścił na swoim koncie na Twitterze zdjęcie z prezydentem stolicy Małopolski.