"Na terenie szpitala rozpoczął się montaż wysoko specjalistycznego urządzenia, które pozwoli na wykonywanie testów w tzw. technologii zamkniętej. Udział człowiek zostanie zminimalizowany praktycznie do zera. Teraz laborant wykonuje sporo rzeczy manualnie i to jest dodatkowe ryzyko. Przy oznaczeniach powstają aerozole, w których mogą być fragmenty kodu genetycznego wirusa i mogą powodować zakażenie laboranta" - tłumaczy Jędrychowski.
Rozmowy Przed Hejnałem:
„Niechciane dzieci medycyny” - diagnosta laboratoryjny
Obecnie w szpitalu wykonywanych jest od 70-100 testów dziennie. Laboratorium pracuje 24 godziny na dobę. Dyżury pełni w nim na zmianę 8-śmiu diagnostów. Szpital Uniwersytecki w Krakowie funkcjonuje w sieci szpitali jednoprofilowych, dedykowanych pacjentom z koronawirusem.
W Małopolsce pozytywne wyniki testów na obecność wirusa stwierdzono dotychczas u 59 osób.
(Dominika Kossakowska/ek)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.