- A
- A
- A
Wręczono Medale "Dziękujemy za Wolność" dla b. opozycjonistów
40 osób zostało uhonorowanych w sobotę wieczorem w Krakowie medalami "Dziękujemy za Wolność", przyznanymi przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności "za wkład w dzieło wolności, niepodległości, budowę demokratycznej i samorządnej Rzeczypospolitej Polskiej".Jak poinformował Edward E. Nowak, prezes Stowarzyszenia Sieć Solidarności, w XIV edycji Medalu, zgodnie z decyzją kapituły, uhonorowanych zostało czterdzieścioro ludzi nauki, a więc naukowcy, nauczyciele akademiccy, pracownicy wyższych uczelni, akademii, instytutów, intelektualiści ze środowiska katolickiego, szczególnie związani z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Znakiem” i wspólnotami akademickim.
Wnioski o medal zgłosili ich koledzy już posiadający to wyróżnienie albo Stowarzyszenie Sieć Solidarności. Medalami uhonorowano także osoby nieżyjące, m.in. ks. Józefa Tischnera, Jerzego Turowicza, Jacka Woźniakowskiego, Jana Błońskiego i prof. Jerzego Vetulaniego, a także osoby znane głównie w swoich dziedzinach naukowych, albo towarzyszom podziemnej działalności opozycyjnej i solidarnościowej.
Nowak zaznaczył, że ustanowiony w 2014 r. medal ma charakter koleżeński, środowiskowy o zasięgu małopolskim. Do chwili obecnej łącznie przyznanych zostało ponad 500 medali „Dziękujemy za wolność”.
„Idea przyznawania medalu „Dziękujemy za wolność” spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem w środowisku ludzi Solidarności oraz opozycji” - ocenił prezes stowarzyszenia.
Podkreślił, że medal „Dziękujemy za wolność” nie ma żadnej politycznej konotacji, przyznawany jest ludziom, którzy kiedyś mieli odwagę działać, narażając swoje zdrowie a nawet życie, bezinteresownie działając na rzecz innych, często kosztem swojego rozwoju, nauki, kariery, dorobku swojego i rodziny. „Dzisiejsze podziały społeczne i obecne poglądy, a także działalność nie stanowią dla nas żadnego odniesienia” - zastrzegł Nowak.
Jak przypomniał, wręczenie nagrody zbiegło się z 37. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania "Solidarności". Uroczystość w Nowohuckim Centrum Kultury uświetnił koncert gitarzysty, wokalisty i tekściarza – Piotra Bukartyka wraz zespołem.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Jego partnerem jest Nowohuckie Centrum Kultury.
PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:08
Kawa na wynos, ale w wyjątkowym kubku. Fundacja Artsider zmienia postrzeganie schizofrenii
-
13:24
Praca naukowa po wyroku – przypadek Mateusza Klinowskiego
-
13:12
Odwołań nie było. Można podpisywać umowę z wykonawcą remontu mostu Grunwaldzkiego
-
13:10
Mamy tendencję do bycia bardziej Martą albo Marią. Te dwie postaci nie muszą ze sobą walczyć
-
12:35
Kawa na wynos, ale w wyjątkowym kubku. Fundacja Artsider zmienia postrzeganie schizofrenii
-
12:35
Najbardziej poruszające zdjęcia prasowe można oglądać w Chrzanowie
-
12:10
Tarnów: funkcjonariusze udaremnili próbę wywiezienia XIX-wiecznych fotografii
-
11:44
Chaos wokół opłaty miejscowej w Zakopanem. RIO może podważyć uchwałę, miasto zmienia stawki
-
11:30
W Tatrach pojawiły się charakterystyczne tunele w śniegu. Wstały świstaki
-
10:25
W Gorlicach powstaną pierwsze w pełni polskie pociski artyleryjskie kaliber 155 mm
-
10:02
Wybuchowe pozostałości na Pustyni Błędowskiej. Znaleziono ponad 30 niewybuchów
-
10:00
Mamy tendencję do bycia bardziej Martą albo Marią. Te dwie postaci nie muszą ze sobą walczyć
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze