Szkolenia będą skierowane w dużej mierze do osób pracujących, szczególnie po 50 roku życia. Pojawia się tez nowa grupa - to kobiety z niskimi kwalifikacjami. Chodzi o ich wyróżnienie, bo dotychczas ze szkoleń korzystali głównie mężczyźni. Kobiety często, jeśli nawet przystępują do projektu, to nie chcą go później skutecznie realizować.
Rekrutacja na szkolenia rusza na początku przyszłego roku. W ciągu ostatnich 7 lat skorzystało z nich 60 tys. mieszkańców Małopolski.
Największą popularnością cieszyły się kursy językowe i kursy prawa jazdy, z których chętnie korzystali kierowcy karetek zmuszeni do przekwalifikowania
się z kategorii B na C. - podkreśla Arkadiusz Psica, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Szef urzędu dodaje, że ciekawym kursem było także szkolenie z makijażu funeralnego, skierowane do pracowników branży pogrzebowej. To inaczej makijaż zmarłego.
Nie sposób wymienić powiaty, w których kursy zawodowe cieszyły się największą popularnością. W niektórych miejscach Małopolski było oczekiwanie na szkolenia dla pracowników branży gastronomicznej, w innych fryzjerskiej, czy kosmetycznej. Projekty Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie cieszyły się natomiast takim zainteresowanie, że stały się wzorem dla innych województw – podkreśla wicemarszałek woj. małopolskiego – Józef Gawron.