Zacznijmy od dużych projektów. Jednym z nich jest budowa nowoczesnej siedziby miejskiej biblioteki. W połowie przyszłego roku ma zostać ogłoszony konkurs na zaprojektowanie obiektu. Na razie wstępne, bo budowa to odległa i kosztowana perspektywa.
Chcemy pozyskać zewnętrzne finansowanie - mówi zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk. Miasto liczy między innymi na pieniądze z Unii Europejskiej i polskie KPO
- A
- A
- A
Władze Krakowa przedstawiły pomysły na teren Wesołej
Teren 4 lata temu został odkupiony od szpitala Uniwersyteckiego. Chodzi o obszar wyznaczony przez ulice: Kopernika, Śniadeckich, Grzegórzecką i Bujwida. Wesoła ma być miejscem spotkań mieszkańców, organizacji pozarządowych i aktywistów, przestrzenią przystosowaną do koncertów i wypoczynku. Rewitalizacja potrwa jednak wiele lat. Co się zmieni?Nie sądzę żeby realizacja nowoczesnej biblioteki z dodatkowymi funkcjami i budynki ok. 2 tysięcy metrów kwadratowych mogła kosztować mniej niż 200 milionów złotych
W klasztorze przy ulicy Kopernika będzie natomiast działać Centrum Muzyki Sakralnej. Poza nabożeństwami zaplanowano tam próby i koncerty - wyjaśnia prezydent Jacek Majchrowski
Wynajmowaliśmy kościoły na różnego typu koncerty, szczególnie kościół św. Katarzyny. W pewnym momencie proboszczowie dostali wytyczne: żadnych koncertów z wyjątkiem muzyki sakralnej. Takie miejsce więc się przyda, a kościół ma znakomitą akustykę.
Na Wesołą chce przeprowadzić się Małopolski Instytut Kultury oraz Instytut Literatury. Od września działa tam także apteka Designu, czyli miejsce spotkań artystów i projektantów.
Obszar Wesołej ma być przyjazny organizacjom pozarządowym, ale zachęcać do wypoczynku wszystkich mieszkańców. Tereny zielone mają zostać zaprojektowane przez studentów architektury i urbanistyki:
Przede wszystkim będzie się szło na Wesołą po wytchnienie, rekreację, spędzenie czasu z rodziną, bliskimi
Gruntowna rewitalizacja Wesołej to długotrwały proces. Efekty zdaniem prezydenta Muzyka zobaczymy na koniec przyszłej kadencji samorzadu, czyli w 2029 roku.
Do końca roku mają trwać rozbiórki zniszczonych budynków, które nie są objęte ochroną konserwatorską. W 2024 na obszarze pojawią się nowe ławki i kosze dla śmieci, zlikwidowane mają zostać ogrodzenia od strony ulicy Śniadeckich. Chodzi o uprzątnięcie terenu i otwarcie go dla spacerowiczów.
W połowie przyszłego roku ma wreszcie zacząć działać kompleks trzech restauracji - dodaje Jan Pamuła prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa:
Docelowo teren ma być połączony z powstającym przy Grzegórzeckiej parkiem kolejowym.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
18:30
Co dalej ze spółką Kraków5020? Krakowscy radni zdecydowali prawie jednogłośnie
-
16:49
Czy pokolenie Z wie, czego chce?
-
16:43
Czy prezydent Nowego Sącza wyciągnie konsekwencje wobec prezesa spółki Nova? Chcą tego radni
-
16:29
Polską Strefę Inwestycji czekają duże zmiany
-
16:10
Były policjant o wydarzeniach w komisariacie na ul. Szerokiej: „Ktoś na pewno popełnił tu błąd”
-
15:54
Zbigniew Ziobro może stracić immunitet. Czyli właściwie co?
-
15:31
NFZ nie płaci szpitalom za nadwykonania. Czy zabiegi i operacje w Małopolsce będą przekładane?
-
15:27
Czy pokolenie Z wie, czego chce?
-
15:25
Czy krakowscy radni upomną się w rządzie o wznowienie programu „Czyste powietrze”?
-
15:15
Jak mieszkają młodzi dorośli Polacy?
-
15:04
Dalej działać będziemy razem. Anastazja z Mariupola i "Coj po polsku"
-
15:03
Rozmowa z dr. Łukaszem Cieślikiem - Dyrektorem Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze