Zarząd Zieleni Miejskiej wyjaśnia, że użytek ekologiczny w kamieniołomie Libana pozwoli pokazać, w jaki sposób przyroda zaadaptowała zniszczony, postindustrialny teren w środku dużego miasta. Tworzenie użytku pomiędzy cmentarzem Podgórskim. ul.Swoszowicką a Powstańców Sląskich to ochrona terenu cennego przyrodniczo więc naturalnym wydaje się zapytanie mieszkańców o zdanie i pokazanie tego miejsca tak, by dostrzegli jak cenny jest ten obszar - mówi Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej. Dodaje też, że objęcie terenu użytkiem wydaje się w tym momencie najlepszym rozwiązaniem, bo to forma ochrony prawnej, którą łatwiej zastosować niż rezerwat, czy park krajobrazowy.
Teren, który miałby zostać objęty ochroną to około 15 hektarów. Pomysł cieszy krakowskiego radnego i aktywistę - Łukasza Maślonę, który zwraca uwagę, że jeszcze w 2017 roku Zarząd Zieleni planował tam stworzenie parku linowego. Do tego sprowadzała się wyceniona na prawie 50 milionów złotych koncepcja tworzenia tam tyrolek, ścian wspinaczkowych, amfiteatru, oczywiście w użytku ekologicznym, Można wybudować ścieżki edukacyjne, pomosty, z których można obserwować przyrodę.
O tym, że kamieniołom zasługuje nie tylko na uwagę, ale też ochronę - przekonuje dr Kasper Jakubowski - architekt krajobrazu i edukator fundacji Dzieci w Naturę."Miejsce wyeksploatowane, zarzucone przez człowieka, które od kilkudziesięciu lat skolonizowała sobie natura i robi to w sposób spektakularny. To, co najciekawsze to ta powracająca przyroda, adaptująca się do trudnych warunków. Kamieniołom raz jest zalewany, raz przesuszany, tworząc niezwykłe warunki mozaiki przyrodniczej." Dodaje, że uczestnicy spacerów edukacyjnych mają szansę zaobserwować tam wiele ciekawych gatunków objętych ochroną jak ropucha szara, ropucha zielona, traszka grzebieniasta czy zwyczajna. Jest niezwykłe bogactwo ptaków i ważek, a wiele organizmów wymaga dalszego badania
Jeśli kamieniołom zostałby objęty użytkiem ekologicznym - byłby 16 obszarem miasta objętym taką ochroną. Konsultacje społeczne potrwają do 18 lutego. Kamieniołom Libana działał do 1986 roku. Jego nazwa pochodzi od nazwiska żydowskiego przedsiębiorcy Bernarda Libana. Jego firma zajmowała się produkcją kamienia fundamentowego i brukowego oraz pozyskiwaniem wapna.
- A
- A
- A
Wkrótce kamieniołom Libana w krakowskim Podgórzu może zostać objęty użytkiem ekologicznym
W najbliższy czwartek magistrat rozpocznie konsultacje społeczne w tej sprawie. Urzędnicy chcą ochronić teren z unikatową przyrodą i stworzyć tam dziką enklawę w mieście. Pomysł ochrony kamieniołomu cieszy ekologów i aktywistów, którzy zwracają uwagę, że jeszcze niedawno Zarząd Zieleni Miejskiej miał zupełnie inną wizję zagospodarowania tego miejsca.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
08:05
Będą remonty budynków na terenie szpitala w Kobierzynie. Dziś miejsce raczej starszy
-
20:11
Co zostawią po sobie populiści? Wielkie budowy, absurdalne projekty i Państwo Środka
-
20:10
Niedosyt przy Reymonta. Wisła dzieli się punktami ze Stalą Rzeszów
-
19:19
Bardzo trudne warunki na małopolskich drogach! Pada śnieg, jest ślisko
-
18:35
Czy jesteśmy niebinarni jak motyle?
-
21:05
Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?
-
14:05
W pomaganiu ważna jest ciągłość
-
14:05
Łucja Malec - Kornajew pokazuje swój Kraków
-
14:05
Seniorzy ją rozczulają
-
14:05
Stara się leczyć traumę transgeneracyjną
-
14:05
Wystawia sztuki na osiedlach, na klatkach schodowych, w oknach, by być bliżej ludzi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze