"Rewitalizacja Willi Schindlera z rozbudową o kameralny biurowiec" - głosi wielki baner przed niszczejącą kamienicą. Inwestor, który w 2018 roku kupił tę działkę, a od listopada 2020 roku dysponuje prawomocnym pozwoleniem na budowę, ma zamiar przebudować willę, przywracając jej funkcję mieszkalną, a obok dobudować 5-kondygnacyjny, przeszklony biurowiec. Oba budynki mają być sygnowane nazwiskiem słynnego Niemca.
Jak mówi Paweł Kubisztal ze stowarzyszenia Podgórze.pl - biurowiec przysłoni willę, to będzie ogromna strata dla krajobrazu Zabłocia. Jedyny pozytyw to, że willa zostanie odrestaurowana. Kubisztal podkreśla, że XIX wieczna zabytkowa willa ma bogatą i ciekawą historię. Przez długi czas używana przez firmę Józefa Góreckiego znaną z krzyża na Giewoncie, bramy klasztoru Paulinów, bardzo wiele artystycznych obiektów metalowych było tam wykonanych, a tam przez długie lata były jej biura. Fabryka Góreckiego była największą tego typu w Krakowie, zatrudniała ponad 200 osób. Podczas wojny została przejęta przez Oskara Schindlera. Na początku lat 90. budynek trafił w ręce prywatne. Inwestor, który chce realizować tam swój zamysł, kupił teren w 2018 roku, a w listopadzie 2020 otrzymał prawomocne pozwolenie na budowę. Przedstawiciele firmy nie zdecydowali się na nagranie. W przesłanym do naszej redakcji pisemnym oświadczeniu stanowisko mieszkańców komentują tak: Jesteśmy dumni, że przyczyniamy się do przywrócenia dawnej świetności temu obiektowi. Przez ostatnich 10 lat willa Schindlera była wystawiona na sprzedaż i nikt spośród dzisiejszych "fejsbukowych krzykaczy" nie spieszył się, by ocalić ją od zapomnienia i postępującej dewastacji.
Zaznaczają również, że mimo propozycji - podczas przygotowań tego przedsięwzięcia ani Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz przedstawiciele gminy żydowskiej, nie byli zainteresowani współpracą przy tworzeniu tego projektu. Z kolei magistrat podkreśla, że inwestycja jest zgodna z obowiązującym prawem.
Schindler w czasie wojny mieszkał tam jeden, czy dwa dni, a nad przebudową ścisłą pieczę sprawuje konserwator zabytków. Zgoda jest również na budowę biurowca.
Po burzy w internecie działanie w tej sprawie zapowiedział radny Łukasz Gibała. Obiecuje dokładne sprawdzenie całej procedury.
Mieszkańcy Zabłocia obawiają się, że wizualizacje przedstawione przez dewelopera to tylko idealistyczne obrazki, a po wybudowaniu biurowca willa wpisana do ewidencji zabytków zostanie przysłonięta i straci swój charakter.
Na stronie internetowej projektu inwestor zapewnia z kolei, że cały projekt będzie realizowany zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.