- A
- A
- A
Więźniowie posprzątają teren KL Płaszów, pomogą też w przygotowaniach do ŚDM
Jak dowiedział się reporter Radia Kraków, po naszych publikacjach o zaniedbaniu terenu dawnego niemieckiego obozu KL Płaszów w Krakowie, krakowska Służba Więzienna zapowiedziała, że chętnie skieruje osadzonych do pomocy w uporządkowaniu tego terenu. Wiadomo też, że osadzeni pomogą w przygotowaniach do przyjazdu papieża Franciszka.Teraz na pomoc więźniów w uporządkowaniu Płaszowa oficjalnie zgodzić musi się Gmina Żydowska, zielone światło musi też dać Urząd Miasta: magistrat zapłaciłby bowiem za narzędzia pracy dla więźniów: czyli m.in. rękawiczki, myjki i grabie.
O zaniedbaniu terenu dawnego obozu KL Płaszów pisaliśmy kilkakrotnie: w połowie stycznia Radio Kraków poinformowało, że mieszkaniec spacerujący z psem w tamtej okolicy odnalazł ludzką czaszkę. Okazało się, że to szczątki z czasów II wojny światowej, prawdopodobnie ofiary hitlerowców.
Pies wykopał ludzką czaszkę na terenie dawnego obozu Płaszów
Ta informacja wywołała poruszenie wśród krakowskiej społeczności żydowskiej. Doszło do spotkania przedstawicieli Gminy Żydowskiej z prezydentem miasta. Jacek Majchrowski zapowiedział, że na terenie dawnego dawnego obozu ustawione zostaną dodatkowe tablice informacyjne i wyremontowane alejki. Teraz do akcji odnawiania Płaszowa przyłączyć chce się też Służba Więzienna.
Sprzątają, malują, naprawiają
W okręgu krakowskim w prace odpłatne i nieodpłatne zaangażowanych jest ok. 1600 więźniów. "Zatrudnieni" mogą zostać tylko osadzeni spełniający rygorystyczne kryteria: "Najczęściej są to skazani z zakładów półotwartych i otwartych. Są to skazani z niższymi wyrokami albo tacy, którzy są na etapie readaptacji i niebawem opuszczą zakład lub areszt śledczy" - mówi Tomasz Wacławek, rzecznik krakowskiej Służby Więziennej.
Więźniowie pracują m.in. przy koszeniu trawy, sprzątaniu ulic czy parków. W ubiegłych latach zdarzało się też, że porządkowali teren Płaszowa. "Przez pewien okres więźniowie byli tam kierowani. Wykonywali drobne pracy na terenie nieistniejącego już domu przedpogrzebowego i zniszczonego przez Niemców cmentarza żydowskiego" - wylicza Wacławek.
Rzecznik krakowskiej Służby Więziennej podkreśla też gotowość do pomocy w przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży. Trwają rozmowy z województwem ws. konkretów, wiadomo że osadzeni zaangażowani zostaną głównie w prace porządkowe.
(Karol Surówka/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:30
Janusz Majewski kręcił tam sceny do filmu „Miłość w przejściu podziemnym”, a bibliofile polują na „białe kruki”. Przypadek Stefana Kamińskiego.
-
20:41
Wzrost stawki za odbiór odpadów komunalnych w Olkuszu. Winny... brak konkurencji
-
20:20
Oświęcim: unikatowy zabytek będzie wyeksponowany w centrum miasta
-
17:37
Prof. Andrzej Szarata: metro musi być bezkolizyjne. Reszta jest mniej ważna
-
16:59
Czeska grupa sprzedała swoje polskie elektrownie węglowe, w tym jedną w Skawinie
-
16:47
Wykorzystywali niepełnosprawnych do żebractwa. Na razie zarzut usłyszała jedna osoba
-
16:41
Na Grzegórzkach trwa wyścig z czasem. Czy uda się powstrzymać budowę wysokich bloków?
-
16:29
"Chcę być lobbystą całej krakowskiej kultury"
-
15:51
Muzyka jest tutaj na pierwszym planie - Olga Chajdas o swoim filmie "Imago"
-
15:48
Spacer historyczny śladami I wojny światowej w Chrzanowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze