Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wielkie czytanie "Pana Tadeusza" w Małopolsce. ZDJĘCIA

  • Kraków
  • date_range Sobota, 2012.09.08 05:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:33 )
Mija właśnie dwieście lat od momentu, w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza. Z tej okazji w wielu miastach, na placach i skwerach, odbyło się wielkie czytanie epopei.

fot: www.groteska.pl

Posłuchaj Pana Tadeusza na krakowskim Rynku
"Pan Tadeusz" na Rynku Głównym w Krakowie

Projekt „Narodowe czytanie" ma popularyzować czytelnictwo i wzmacniać poczucie narodowej wspólnoty.
W Krakowie "Narodowe czytanie" odbyło się na Rynku Głównym pod pomnikiem Adama Mickiewicza . Kolejne księgi „Pana Tadeusza" czytali krakowscy aktorzy oraz przedstawiciele świata kultury, nauki i sztuki. Wśród nich m.in. Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski, Dorota Segda, Grzegorz Mielczarek, Jerzy Fedorowicz, Anna Szałapak, Bronisław Cieślak, Jacek Romanowski, Tadeusz Malak, Bożena Zawiślak i Andrzej Biegun.
W Tarnowie Pana Tadeusza czytano na ul. Wałowej i przy placu Kazimierza. Można było posłuchać recytacji dzieła, wziąć udział w konkursach dotyczących poematu i nawet zatańczyć poloneza.

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" w Tarnowie
"Pan Tadeusz" w Zakopanem

Nowy Sącz także włączył się w ogólnopolską akcję "Narodowego czytania Pana Tadeusza". W Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" czytali aktorzy Teatru robotniczego, członkowie Towarzystwa Literackiego im. C.K. Norwida oraz wszyscy Sądeczanie, którzy chcieli zaprezentować ulubione fragmenty epopei. Pierwsze strofy inwokacji odczytała wiceprezydent Nowego Sącza Bożena Jawor, która ma nadzieję, że tego typu akcje będą kontynuowane, bo jak mówi "To dobry sposób, aby zachęcić młodzież do poznawania bogatej, polskiej literatury".

Posłuchaj: 

]
W Zakopanem Mickiewicza recytowano w Miejskiej Galerii Sztuki przy Krupówkach. Niektórzy robili to... w góralskiej gwarze.
[

Posłuchaj


Publiczne czytanie i słuchanie opowieści o minionych czasach nawiązuje do tradycyjnej idei historii mówionej. Jest okazją do poznania naszej historii. Irlandia w ten sam sposób promuje swoją narodową powieść "Ulissesa" Jamesa Joyce'a.
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię