Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wielkie bilbordy kandydatów łamią uchwałę krajobrazową? R. Komarewicz: "Tworząc uchwałę, nie pomyśleliśmy o wyborach"

  • Radio Kraków
  • date_range Czwartek, 2024.03.21 10:32 ( Edytowany Czwartek, 2024.03.21 10:42 )
- Niestety w uchwale krajobrazowej nie pomyśleliśmy o wyborach, kiedy kandydaci pokazują siebie i swój program - mówił Rafał Komarewicz, poseł Trzeciej Drogi i kandydat na prezydenta Krakowa. W ten sposób gość porannej rozmowy Radia Kraków odniósł się do zarzutu, że omija przepisy, choć był jedną z twarzy uchwały krajobrazowej w Krakowie, a dziś promuje siebie na wielkich bilbordach.

fot: Marek Lasyk

Posłuchaj co mówi Rafał Komarewicz, kandydat Polski 2050 na prezydenta Krakowa

Uchwała krajobrazowa, która reguluje zasady umieszczania reklam, ograniczyła, ale nie wymiotła wszystkich plakatów wyborczych z Krakowa.

- Zgodnie z informacjami od prezydenta Jerzego Muzyka, podczas kampanii można stawiać konstrukcje nietrwale związane z gruntem, które zostaną usunięte po wyborach. Nie mam 240 milionów, żeby kampanię prowadzić przez 8 lat. My musimy się jakoś pokazać. Byliśmy podekscytowani uchwałą. Nie pomyśleliśmy, żeby zaimplementować prawo wyborcze do uchwały krajobrazowej. Kolejna Rada Miasta powinna to zrobić tak, żeby można pokazywać program kandydatów na konstrukcjach tymczasowych - mówił na antenie Radia Kraków Komarewicz.

Rafał Komarewicz o kwocie wolnej od podatku: Nie wyobrażam sobie, żebyśmy coś obiecywali i tego nie robili Rafał Komarewicz o kwocie wolnej od podatku: Nie wyobrażam sobie, żebyśmy coś obiecywali i tego nie robili

Członkinie partii Razem kandydujące do Rady Miasta z list KWW Łukasza Gibały: Aleksandra Owca, Emilia Drobot i Zuzanna Piekarz zaproponowały projekt zmiany uchwały krajobrazowej, który zamknie politykom furtkę do obchodzenia prawa. 

Kandydatki zorganizowały konferencję prasową przy pętli Bronowice Małe na tle trzech potężnych billboardów ustawionych na rusztowaniach na trawniku.

- Pamiętamy, jak wyglądała ul. Kalwaryjska, przez którą nie dało się przejść tak, by nie być zarzuconym ze wszystkich stron pstrokatymi szyldami kolejnych lokali. Wiele lat nie można było też zobaczyć kamienicy Ekielskiego w pobliżu Muzeum Narodowego - mówiła Emilia Drobot. "Jeśli ktoś wciąż zastanawia się, czy Kraków się zmienił po uchwale krajobrazowej, to warto porównać sobie nasze miasto do innych polskich aglomeracji, czy wyjechać na chwilę na Podhale, gdzie wciąż wszechobecne reklamy kłują w oczy" – wtórowała jej Zuzanna Piekarz.

żabiń
fot: materiały prasowe

fot: materiały prasowe

Krakowska uchwała krajobrazowa weszła w życie 1 lipca 2020 roku. Nad dokumentem pracowano ponad 5 lat. Jak przekonywali urzędnicy, uchwała ma zwalczać chaos reklamowy oraz zmniejszyć liczbę i rozmiar banerów pojawiających się w mieście.

Tematy:
Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię