Czego potrzebuje artysta, który tworzy najsłynniejsze szopki bożonarodzeniowe w Polsce? Przestrzeni, czasu, wyobraźni, materiałów i przede wszystkim pracowni. Tę, w której tysiące godzin spędził Maciej Moszew, można już oglądać w Muzeum Krakowa. Artysta zmarł w 2023 roku, ale jego pracownia została. Konserwatorzy przenieśli ją do Krzysztoforów.

Maciej Moszew był najbardziej utytułowanym artrystą w historii konkursu szopek krakowskich - 37 razy zdobył I nagrodę, 14 razy II nagrodę, 5 razy III nagrodę; przyznano mu także 10 wyróżnień. W konkursach uczestniczył nieprzerwanie od 1961 do 2022 roku. W ciągu życia wykonał ponad 70 szopek różnej wielkości. Sześć z nich można znajduje się w zbiorach Muzeum Krakowa. Szczególnym osiągnięciem autora było wykonanie wyjątkowego widowiska szopki krakowskiej w Paryżu w 1999 roku na powierzchni 60 m2 – to przedstawienie całego Krakowa za pomocą szopek ze 140 ruchomymi lalkami, które odgrywały kilkunastominutowy spektakl w wykonaniu Anny Szałapak do tekstów Agnieszki Osieckiej z muzyką Zygmunta Koniecznego.

Za wkład w rozwój tradycji szopek krakowskich w 2012 roku Maciej Moszew otrzymał od Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Medal św. Krzysztofa. W 2017 roku został odznaczony odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Za zasługi dla Miasta Krakowa w 2022 otrzymał odznakę Honoris Gratia. Muzeum Krakowa pozyskało od Jego córki wyposażenie pracowni, która została odtworzona w przestrzeni wystawy stałej z osobnym wejściem jako kolejne Miejsce Żywej Pamięci.