- A
- A
- A
Wieliczka: rynek po remoncie nie zachwyca mieszkańców
Ponad 100 milionów złotych - tyle Wieliczka dostała z Unii Europejskiej na inwestycje i szkolenia. Radio Kraków sprawdziło, jak zostały one wykorzystane. Pod lupę wzięliśmy centrum Wieliczki, kopalnię soli, miejskie targowisko – to na nie poszła większość unijnych pieniędzy w podkrakowskiej miejscowości.
Odwiedzana przez turystów z całego świata kopalnia soli dzięki dotacji z Programu Regionalnego uruchomiła wiosną 2 nowe komory – Lill Górna i Kazanów. Do inwestycji za blisko 13 milionów złotych Unia Europejska dołożyła ponad 3,5 miliona. Historia soli na suficie, multimedialne ekrany z solnymi prezentacjami i grami, a nawet kino 5D – to atrakcje nowoczesnych komór, które mają uczyć turystów. Żeby sprawdzić jak działają reporterka Radia Kraków wybrała się na wycieczkę po komorze Lill Górna. Wrażenie zrobiła prezentacja dziejów soli na stropie komory i wyświetlany film, podczas którego dzięki specjalnym efektom można było się przenieść wiele lat wstecz. Było nowocześnie, wszystko działało bez zarzutu, a przy tym został zachowany tradycyjny charakter kopalni. - Jeżeli rozmawiamy z turystami po zwiedzeniu trasy turystycznej, to są zachwyceni - mówił reporterce Radia Kraków przewodnik Tadeusz Wróbel.
Przypominamy: Kino 5D w kopalni "Wieliczka"? Nowe atrakcje dla turystów
Czy równie dobrze wypadł wielicki rynek? Wygląda ładnie, ale bez rewelacji. – Brakuje zieleni i zazwyczaj jest na nim pusto – mówią Radiu Kraków mieszkańcy. Miasto z dotacji unijnej wyremontowało Rynek Główny i ulice, które do niego prowadzą. Nowa nawierzchnia, fontanna i rzeźby górników – tak wygląda plac za blisko 20 milionów. Połowę z tej kwoty sfinansowała Unia Europejska. Kostka w przeciwieństwie do tej z krakowskiego rynku jest na swoim miejscu, fontanna działa, a do tego zadbano o oznaczenia dla turystów. Plac jest zadbany, ale nie zachęca do odpoczynku. Trudno nie zgodzić się z mieszkańcami – za dużo betonu, a za mało zieleni.
Kolejna inwestycja, której się przyjrzeliśmy to Plac Targowy. Modernizacja obiektu wyniosła ponad prawie 900 tysięcy, z czego ponad 500 pochodziło z unijnego programu. Co miasto zrobiło za te pieniądze? Plac targowy zyskał m.in. nową nawierzchnię, oświetlenie, zmodernizowaną wiatę handlową oraz wyposażenie. Zmiany na targowisku chwalą zarówno handlujący jak i kupujący tam mieszkańcy.
Pojawiają się jednak też głosy krytyczne.
A w weekend 26-27 lipca w Wieliczce odbywać się będą Dni Św.
(Kinga Kalita/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:52
Tschofenig zwycięzcą 73. Turnieju Czterech Skoczni, Wąsek 8. w Bischofshofen!
-
16:05
Władysław Kosiniak-Kamysz: Nie będzie polskiej zgody na niszczenie rolnictwa ani w Polsce, ani w Europie
-
15:46
W Tarnowie trzej królowie zajechali w tym roku dorożką
-
15:30
Tłumy w orszaku trzech króli; abp Jędraszewski: "pod pozorem nauczania o zdrowiu chcą wprowadzić deprawację dzieci i młodzieży"
-
13:54
Tłumy krakowian i turystów w Orszaku Trzech Króli w Krakowie
-
13:23
Dobre wieści z Zakopianki. Ruch na trasie z Zakopanego do Krakowa powoli się zmniejsza.
-
12:51
XIII Orszak Trzech Króli przeszedł przez Nowy Sącz
-
12:44
Orszak Trzech Króli w Nowym Sączu
-
12:09
Skafander to ciało, motyl to myśl. Rzecz o tym, gdzie kończy się neurotypowość
-
12:02
W 2024 roku papieskie muzeum w Wadowicach bez rekordu, ale jest lepiej niż w 2023
-
11:44
Trzeba się pospieszyć. Tę żywą szopkę można zobaczyć jeszcze tylko dzisiaj
-
09:43
Trudne warunki na szlakach w Beskidach; wzmaga się wiatr
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze