- A
- A
- A
Wieliczka: rynek po remoncie nie zachwyca mieszkańców
Ponad 100 milionów złotych - tyle Wieliczka dostała z Unii Europejskiej na inwestycje i szkolenia. Radio Kraków sprawdziło, jak zostały one wykorzystane. Pod lupę wzięliśmy centrum Wieliczki, kopalnię soli, miejskie targowisko – to na nie poszła większość unijnych pieniędzy w podkrakowskiej miejscowości.
Odwiedzana przez turystów z całego świata kopalnia soli dzięki dotacji z Programu Regionalnego uruchomiła wiosną 2 nowe komory – Lill Górna i Kazanów. Do inwestycji za blisko 13 milionów złotych Unia Europejska dołożyła ponad 3,5 miliona. Historia soli na suficie, multimedialne ekrany z solnymi prezentacjami i grami, a nawet kino 5D – to atrakcje nowoczesnych komór, które mają uczyć turystów. Żeby sprawdzić jak działają reporterka Radia Kraków wybrała się na wycieczkę po komorze Lill Górna. Wrażenie zrobiła prezentacja dziejów soli na stropie komory i wyświetlany film, podczas którego dzięki specjalnym efektom można było się przenieść wiele lat wstecz. Było nowocześnie, wszystko działało bez zarzutu, a przy tym został zachowany tradycyjny charakter kopalni. - Jeżeli rozmawiamy z turystami po zwiedzeniu trasy turystycznej, to są zachwyceni - mówił reporterce Radia Kraków przewodnik Tadeusz Wróbel.
Przypominamy: Kino 5D w kopalni "Wieliczka"? Nowe atrakcje dla turystów
Czy równie dobrze wypadł wielicki rynek? Wygląda ładnie, ale bez rewelacji. – Brakuje zieleni i zazwyczaj jest na nim pusto – mówią Radiu Kraków mieszkańcy. Miasto z dotacji unijnej wyremontowało Rynek Główny i ulice, które do niego prowadzą. Nowa nawierzchnia, fontanna i rzeźby górników – tak wygląda plac za blisko 20 milionów. Połowę z tej kwoty sfinansowała Unia Europejska. Kostka w przeciwieństwie do tej z krakowskiego rynku jest na swoim miejscu, fontanna działa, a do tego zadbano o oznaczenia dla turystów. Plac jest zadbany, ale nie zachęca do odpoczynku. Trudno nie zgodzić się z mieszkańcami – za dużo betonu, a za mało zieleni.
Kolejna inwestycja, której się przyjrzeliśmy to Plac Targowy. Modernizacja obiektu wyniosła ponad prawie 900 tysięcy, z czego ponad 500 pochodziło z unijnego programu. Co miasto zrobiło za te pieniądze? Plac targowy zyskał m.in. nową nawierzchnię, oświetlenie, zmodernizowaną wiatę handlową oraz wyposażenie. Zmiany na targowisku chwalą zarówno handlujący jak i kupujący tam mieszkańcy.
Pojawiają się jednak też głosy krytyczne.
A w weekend 26-27 lipca w Wieliczce odbywać się będą Dni Św.
(Kinga Kalita/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:30
Janusz Majewski kręcił tam sceny do filmu „Miłość w przejściu podziemnym”, a bibliofile polują na „białe kruki”. Przypadek Stefana Kamińskiego.
-
20:41
Wzrost stawki za odbiór odpadów komunalnych w Olkuszu. Winny... brak konkurencji
-
20:20
Oświęcim: unikatowy zabytek będzie wyeksponowany w centrum miasta
-
17:37
Prof. Andrzej Szarata: metro musi być bezkolizyjne. Reszta jest mniej ważna
-
16:59
Czeska grupa sprzedała swoje polskie elektrownie węglowe, w tym jedną w Skawinie
-
16:47
Wykorzystywali niepełnosprawnych do żebractwa. Na razie zarzut usłyszała jedna osoba
-
16:41
Na Grzegórzkach trwa wyścig z czasem. Czy uda się powstrzymać budowę wysokich bloków?
-
16:29
"Chcę być lobbystą całej krakowskiej kultury"
-
15:51
Muzyka jest tutaj na pierwszym planie - Olga Chajdas o swoim filmie "Imago"
-
15:48
Spacer historyczny śladami I wojny światowej w Chrzanowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze