- A
- A
- A
Watykańska delegacja w Krakowie sprawdza stan przygotowań do ŚDM
Delegacja z Watykanu przebywa z dwudniową wizytą w Polsce, aby sprawdzić stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży! We wtorek są w Krakowie, odwiedzają wszystkie miejsca w których w lipcu będzie gościł papież Franciszek. Delegaci odwiedzili już stolicę Małopolski, a teraz wizytują podkrakowskie Brzegi.Delegacja odwiedziła wszystkie miejsca w jakich będzie papież, a więc Błonia, Wawel, Łagiewniki, Tauron Arenę, a nawet klasztor Sióstr Prezentek przy ul. św. Marka, gdzie Franicszek na moment się pojawi w drugim dniu wizyty przed wyjazdem do Częstochowy.
Głównym gościem całego pobytu jest Domenico Giani, dowódca korpusu żandarmerii watykańskiej, a więc tematem wizytacji jest bezpieczeństwo. 7-osobowa delegacja przyleciała do Brzegów dwoma policyjnymi śmigłowcami, bo... chciała zobaczyć Pola Miłosierdzia z lotu ptaka.
Domenico Giani pytany o to, czy Brzegi są rzeczywiście najlepszym miejscem głównych uroczystości Światowych Dni Młodzieży, odpowiedział, że jak najbardziej i że jest przekonany, że służby i organizatorzy odpowiednio je przygotują i zabezpieczą. "Z pewnością spośród wielu propozycji, które rozważano wcześniej, wybrano miejsce najlepsze, ponieważ przewiduje się napływ od 1,5 do 2 mln osób. Ludzie chcą spotkać się z papieżem, jesteśmy więc pewni, że ze strony polskich władz, ze strony Kościoła i wolontariuszy zostanie zrobione wszystko (...), by ludzie mogli przybyć, cieszyć się tą chwilą modlitwy, tym wyjątkowym rokiem miłosierdzia" - mówił Domenico Giani.
Giani podkreślał wielki profesjonalizm polskich służb i zaangażowanie w przygotowania do wizyty papieża. "Bardzo cieszę się z klimatu współpracy, jaki panuje pomiędzy stroną polską, a watykańską. Pracujemy jak koledzy. Wszystko przebiega zgodnie z planem. Mam nadzieję, że wizyta Ojca Świętego będzie wielkim sukcesem i zostanie przez wszystkich dobrze odebrana" – powiedział dowódca Korpusu Żandarmerii Watykańskiej.
Metropolita krakowski kard. Dziwisz w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że organizatorom ŚDM bardzo zależy na bezpieczeństwie zarówno papieża, młodzieży jak i wszystkim osób, które do Brzegów przybędą. "To miejsce, które może pomieścić wszystkich, a przy tym nie zablokujemy miasta. A jeśliby pogoda nie pozwoliła, zawsze mamy do dyspozycji Błonia. Kraków jest w dobrej sytuacji, bo ma dwa miejsca i obydwa będą użyte: pierwsze spotkania z papieżem są na Błoniach, a ostatnie tutaj, kiedy zapraszamy całą społeczność Polski" – mówił kard. Dziwisz.
Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk pytany o to, co zmieniło się w Brzegach od czasu raportu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w którym krytykowana była lokalizacja Campusu Misericordiae powiedział, że "dużo się zmieniło i dużo się zmienia". "Przede wszystkim cały czas powtarzamy, że wyznaczenie miejsca jest kompetencją organizatorów tego wielkiego święta, a my przygotowujemy się do zabezpieczenie tego miejsca najlepiej, jak potrafimy" – podkreślił Szymczyk.
Dodał, że intensywne prace w Brzegach wciąż trwają. "W naszej ocenie te prace, które są realizowane, to jest ten poziom, który na ten moment nas satysfakcjonuje" - ocenił komendant. „Wierzę głęboko w to, że te trzy miesiące, które są przed nami, to czas ciężkiej pracy, ale z efektami, które zapewnią bezpieczeństwo uczestnikom” – dodał Szymczyk.
Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych katolików, odbywające się co dwa-trzy lata, zapoczątkowane z inicjatywyJana Pawła II w 1985 roku. Festiwal religijny gromadzi setki tysięcy młodych ludzi na wspólnej modlitwie.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie i Wieliczce, spotkanie z papieżem Franciszkiem - potrwają od 26 do 31 lipca. Szacuje się, że w wydarzeniu może wziąć udział ok. 2 mln osób. Swoją obecność potwierdził też prezydent Polski Andrzej Duda.
Tegoroczne spotkanie z papieżem będzie się odbywać pod hasłem: "Błogosławieni miłosierni". Taki sam tytuł nadano hymnowi światowego spotkania młodych.
(Maciej Skowronek, PAP/ew)
Obserwuj autora na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
12:11
Kto zanieczyszcza rzeki w Krakowie? Wojewoda prosi o pomoc mieszkańców
-
11:54
Kandydatka Partii Razem: w Senacie będę walczyć o lepsze finansowanie sektora naukowego
-
11:25
Tarnowski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczyna się już dziś
-
11:14
„Geometria” Krakowskiego Klubu Fotograficznego
-
11:04
Bolesław pod lupą geologów. Prace na cmentarzu niedługo się zakończą
-
09:38
Paweł Śliz: "Nie chciałbym się ścigać z ultraprawicą"
-
06:46
Uwaga kierowcy: zmiany na ul. Łowińskiego i Kocmyrzowskiej
-
06:03
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 24.01
-
20:42
Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu. "Wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą"
-
18:52
Prezydent Krakowa o referendum ws. obszaru SCT: "To nie wchodzi w grę"
-
18:34
Ilu Polaków wróci do Polski z USA? Ekspert: „Nie spodziewałbym się masowych deportacji”
-
17:56
Dyrektor Muzeum Krakowa z tytułem Małopolanina Roku
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze