Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wanda Półtawska i Jerzy Trela honorowymi obywatelami Krakowa

Wanda Półtawska i Jerzy Trela zostali honorowymi obywatelami miasta Krakowa. Tak zdecydowali krakowcy radni. O ile w przypadku wybitnego aktora radni byli jednomyślni, o tyle w przypadku byłej więźniarki niemieckiego obozu Ravensbrück, profesor psychiatrii i przyjaciółki Jana Pawła II - Wandy Półtawskiej radni byli mocno podzieleni.

Fot. Katarzyna Jabłońska

Posłuchaj relacji Katarzyny Jabłońskiej

Jerzy Trela, wybitny aktor i wieloletni wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych otrzymał najwyższe krakowskie wyróżnienie jednogłośnie „w dowód uznania jego szczególnych zasług dla rozwoju życia teatralnego Krakowa i kultury polskiej”.

Za przyznaniem honorowego obywatelstwa Wandzie Półtawskiej zagłosowało 24 radnych, 13 było przeciw, a jedna osoba się wstrzymała. Jak głosi uchwała, tytuł ten przyznano „Wandzie Półtawskiej, doktorowi nauk medycznych, specjalistce w dziedzinie psychiatrii, profesorowi nadzwyczajnemu Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, za całokształt dokonań, postawę życiową oraz w dowód uznania Jej szczególnych zasług”.

Kandydatura Półtawskiej wzbudziła sprzeciw wśród części radnych klubów Platforma - Koalicja Obywatelska i Nowoczesny Kraków z powodu jej poglądów dotyczących m.in. zapłodnienia metodą in vitro. Zgłosili oni votum separatum do podjętej uchwały.

Z wielkim szacunkiem chylę czoła przed życiem, bardzo trudnym, pani doktor Półtawskiej, ale zauważcie państwo, że dziwnie tak się złożyło, że to głosowanie nad tego typu kandydaturą jest parę dni po tym, jak wreszcie rada miasta, jako kolejne miasto w Polsce, podjęła decyzję o wspieraniu leczenia in vitro

- mówiła radna Małgorzata Jantos, uzasadniając votum separatum.

Radna przywołując książkę Półtawskiej „In vitro. Zagrożona godność” oceniła, że autorka wprowadza w niej negatywną retorykę dotyczącą in vitro.

Pani doktor Półtawska pomija w swoich wypowiedziach opartych tylko i wyłącznie na przekonaniach związanych z wiarą, co zresztą sama podkreśla (…) to, co zdaje się najistotniejsze w życiu człowieka – brak możliwości prokreacji, pozbawia go doświadczenia, które ma centralne znaczenie dla tożsamości, dla sensu życia człowieka. Pozbawia go właśnie owej godności

- mówiła Jantos.

Radny Grzegorz Stawowy z Klubu Platformy Obywatelskiej, choć przeciwny swoje zdanie na temat tytułu wyraził w nieco bardziej stonowanych słowach:

Ta grupa osób, które zagłosowały przeciwko, to jest ta sama grupa osób, która forsowała w Krakowie program in vitro i jego finansowanie z budżetu miasta. Nie można starać się pomóc ludziom w ramach programu in vitro i jednocześnie zagłosować z czystym sumieniem za osobą, która podważa tego typu metodę. Stąd jest to głosowanie. Ono nie ma nic wspólnego z dokonaniami pani profesor z czasów wojny, czy z badaniami po wojnie, raczej z jej poglądami w kwestii aborcji

Zwolennikiem nadania Półtawskiej jednego z najwyższych Krakowskich zaszczytów, był natomiast Michał Drewnicki z klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości:

Pani Wanda Półtawska ma precyzyjne poglądy jeśli chodzi o ochronę życia, o in vitro i ma do tego prawo. Ma prawo kierować się przekonaniami religijnymi. W tej sprawie tak naprawdę powinniśmy się kierować życiorysem, a nie poglądami

Zaskoczenie kontrowersjami wyraziła natomiast w rozmowie z Radiem Kraków Elżbieta Kuta, prezes stowarzyszenia byłych więźniarek niemieckiego obozu Ravensbrück:

Jej niezłomna postawa w stosunku do wartości, które wyznawała i ciągle wyznaje, są jej najsilniejszą obroną. To, czy ona może być honorowym obywatelem Krakowa, to jest pytanie, które nie powinno być zadane. Wanda Półtawska była wielokrotnie odznaczana. Czy jest możliwe, aby honorowe obywatelstwo Krakowa było ważniejsze niż Order Orła Białego? Czy osoba, która była uhonorowana najwyższymi państwowymi odznaczeniami, nie jest godna być honorowym obywatelem Krakowa?

Honorowe obywatelstwo Krakowa jest przyznawane od 1850 r. Po 1989 r. otrzymali je m.in.: Sławomir Mrożek, Lech Wałęsa, Margaret Thatcher, Czesław Miłosz, Ronald Reagan, Siergiej Kowalow, Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Ryszard Kaczorowski, Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak-Jeziorański, kard. Stanisław Dziwisz, Władysław Bartoszewski, Krzysztof Penderecki i Ryszard Horowitz, Jerzy Buzek, prof. Antoni Dziatkowiak, Adam Macedoński i Olga Tokarczuk.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Katarzyna Jabłońska

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię