Zespół Szkół Specjalnych nr 2, w skład którego wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i liceum, działał do tej pory przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika oraz Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego.
"Ze względu na zwiększającą się liczbę dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają hospitalizacji, miejscy radni zdecydowali o przeniesieniu go do nowej lokalizacji. To właśnie w szpitalu mieszczącym się w krakowskim Kobierzynie będą realizowane zajęcia dla przewlekle chorujących dzieci i młodzieży, w tym z zaburzeniami psychicznymi" – powiedział rzecznik szpitala Babińskiego.
Przy lecznicy, w ramach szkoły, powstał także niewielki hostel dla osób powyżej 16. roku życia, które potrzebują okresowego odizolowania od rodziny.
W uroczystości otwarcia szkoły w nowej siedzibie 1 września wezmą udział władze miasta.
"Będzie to pierwsze takie wydarzenie od niemal półwiecza" – zauważył Maciej Bóbr. Funkcjonujący od początku lat 60. w szpitalu oddział dziecięcy zamknięto w 1978 r. W 2021 r. otwarto tu Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Południe oraz Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży. Podopieczni tych ośrodków w czasie leczenia i terapii będą mogli kontynuować naukę.
Zgodnie z założeniami reformy psychiatrii, terapia pacjenta w okresie rozwojowym – przynajmniej na jej początkowym etapie – powinna odbywać się nie w gabinecie lekarskim, ale w jego naturalnym środowisku. Specjaliści zalecają, aby w ten proces zaangażowanych było jak najwięcej osób z otoczenia dziecka lub nastolatka.
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Południe prowadzi nie tylko działalność terapeutyczną, ale i edukacyjną – realizowane są tu szkolenia dla rodzin dzieci, a także m.in. nauczycieli, pedagogów, policjantów.
W Polsce ok. 150 000 dzieci i nastolatków jest objętych opieką psychiatryczną. Polska należy do czołówki państw UE pod względem liczby samobójstw wśród najmłodszych. Według statystyk Komendy Głównej Policji, w 2021 r. doszło do 1 496 prób samobójczych osób poniżej 18. roku życia, przy czym 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 to wzrost o 77 proc. zachowań samobójczych oraz o 19 proc. śmierci samobójczych.
- A
- A
- A
W szpitalu Babińskiego od września szkoła dla młodych pacjentów
Zespół Szkół Specjalnych nr 2 dla młodych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi będzie od września działał w szpitalu im. Józefa Babińskiego w krakowskim Kobierzynie – poinformował PAP rzecznik prasowy lecznicy Maciej Bóbr.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
07:31
Kraków wyróżniony za odnowienie fortu "Kościuszko"
-
06:35
Ekspresowa modernizacja toru żużlowego w Mościcach. To jednak nie wystarczy
-
06:18
Ciepły i słoneczny początek tygodnia w Krakowie
-
06:09
Groźny wypadek w Czchowie: droga całkowicie zablokowana, sześć osób poszkodowanych
-
21:05
Ghosting, gaslighting, lovebombing - nowe spojrzenie na zachowania w relacjach
-
18:38
To oni pomagali ofiarom wypadku w alei Róż. Teraz Kraków docenił tę pomoc
-
17:38
Bycza interwencja. Strażacy uratowali zwierzę, które wpadło do Dunajca
-
17:18
Izabela Marcisz: Dużo mnie to kosztowało, ale jestem zadowolona z tego, co mam
-
16:52
Plakaty wyborcze niszczone na potęgę. Tarnowska policja prowadzi już dziewięć śledztw
-
16:06
Jest szansa na drugą karetkę neonatologiczną w Małopolsce. NFZ ogłosił konkurs
-
15:19
Ruch Muzyczny na fali: Maciej Kucharski rozmawia z Markiem Szlezerem i Jakubem Puchalskim
-
15:06
„Chcemy być autorami własnej przyszłości”. Kampania profrekwencyjna dla młodych jest już w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze