Trasa Biegu Trzech Kopców, który jest jednocześnie Międzynarodowymi Mistrzostwami Krakowa w Biegu Górskim, liczy 13 kilometrów, a różnica wzniesień wynosi 160 metrów. Start zaplanowano na godz. 10.30 spod Kopca Krakusa. Potem uczestnicy przebiegną obok Kopca Kościuszki, a meta ulokowana została na Sowińcu pod Kopcem Piłsudskiego.
Ze względu na zróżnicowanie terenu, w klasyfikacji międzynarodowej bieg jest zaliczany jako "anglosaski", w którym trasa prowadzi raz w górę, raz w dół, w odróżnieniu od wersji "alpejskiej", gdzie biegnie się tylko pod górę.
Organizatorzy spodziewają się, że pobity zostanie rekord uczestnictwa z 2019 roku, gdy wystartowało 2 971 biegaczy. Przed rokiem było blisko – ostatecznie na starcie stanęło 2 839 osób.
Obecnie wszystkie dostępne pakiety, w liczbie 3,5 tysiąca, zostały już wykupione przez osoby z 24 krajów. Organizatorzy z dumą podkreślili, że 25 procent stanowią kobiety.
W poprzedniej edycji triumfował duet z Kenii – Dawide Metto i Cheboriot Philice Kipkerio. W tym roku warto zwrócić uwagę na takich biegaczy jak Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo, który w Biegu Trzech Kopców triumfował w 2017 roku i ustanowił wówczas rekord trasy. Wśród kobiet o zwycięstwo powinna powalczyć jego rodaczka – Valentine Jebet, która w kwietniu wygrała w Krakowie Bieg Nocny na 10 km, organizowany jako impreza towarzysząca Cracovia Maraton.
Po raz pierwszy w ramach Biegu Trzech Kopców przygotowano także imprezę dla dzieci. W sobotę na krakowskich Błoniach o godzinie 8.00 rozpocznie się Mini Melts Kraków Run dla dzieci w kiklu grupach wiekowych. Zapisy na tę imprezę są wciąż otwarte.
Organizatorzy Biegu Trzech Kopców zapraszają także do wzięcia udziału w zbiórce dla powodzian. Dary (przede wszystkim woda, żywność, środki czystości, karma dla zwierząt) będzie można zostawiać od piątku do niedzieli w biurze zawodów zlokalizowanym na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie.
W związku z biegiem wprowadzone zostaną niewielkie zmiany w organizacji ruchu drogowego, a także w kursowaniu autobusów i tramwajów
Na czas biegu będą wprowadzane chwilowe przerwy w ruchu kołowym w rejonie kopca Krakusa (ul. Maryewskiego, ul. Za Torem, ul. Dembowskiego, plac Lasoty, ul. Parkowa, wschodnia strona Rynku Podgórskiego).
Ruch kołowy i tramwajowy zostanie wstrzymany na około 15 minut w godz. 10.30–10.45 przy ul. Limanowskiego. Podobnie ruch kołowy zostanie wstrzymany przy ul. Staromostowej, ul. Brodzińskiego, na fragmencie ul. Nadwiślańskiej w rejonie kładki im. o. L. Bernatka.
Trasa będzie prowadzić dalej bulwarem Podolskim, pod kładką im. o. L. Bernatka, ul. Rollego, mostem Retmańskim, ul. Ludwinowską, bulwarem Wołyńskim (przez ciąg pieszy po placu budowy kładki Kazimierz-Ludwinów), bulwarem Poleskim, bulwarem Tynieckim, ul. Tyniecką oraz drogą pieszo-rowerową w ciągu ul. Zielińskiego i mostem Zwierzynieckim.
W godz. 10.00–12.30 zamknięta będzie łącznica z ul. Księcia Józefa w kierunku zachodnim przy moście Zwierzynieckim. Zastępczo ruch w kierunku zachodnim w ciągu ul. Księcia Józefa realizowany będzie pod mostem (pasami ruchu przeznaczonymi do wjazdu na most Zwierzyniecki) z możliwością skrętu w lewo w ul. Księcia Józefa oraz jazdy na wprost w ul. Malczewskiego (na ul. Malczewskiego wygrodzony zostanie korytarz dla ruchu kołowego z kierowaniem ruchem wahadłowo na zachodniej połowie jezdni; biegacze zajmą wschodnią połowę jezdni).
W godz. 10.30–12.30 zamknięta dla ruchu będzie ulica Starowolska, przez którą uczestnicy imprezy będą wbiegać do Lasu Wolskiego.
W związku z tym zostaną wyznaczone objazdy do ul. Księcia Józefa i ul. Królowej Jadwigi.
Do ul. Księcia Józefa:
- w kierunku wschodnim od al. 28 Lipca 1943 r. ulicami: Królowej Jadwigi i dalej istniejącym objazdem: al. Focha, al. Krasińskiego, Konopnickiej, Monte Cassino, Zielińskiego, mostem Zwierzynieckim
- w kierunku zachodnim od al. 28 Lipca 1943 r. ulicami: Królowej Jadwigi, Junacką Chełmską, Rzepichy i Orlą
Do ul. Królowej Jadwigi:
- w kierunku zachodnim od ul. Jodłowej ulicami: Księcia Józefa, Orlą, Rzepichy, Chełmską i Junacką
- z Bielan z ul. Księcia Józefa ulicami: Orlą, Rzepichy, Chełmską i Junacką
W dniu startu, 22 września, będzie obowiązywał całkowity zakaz zatrzymywania się (w godz. 6.00–12.30) na ulicach: Dembowskiego, plac Lasoty, Parkowej, wschodniej stronie Rynku Podgórskiego (oprócz karetek pogotowia), fragmencie Staromostowej, Brodzińskiego, fragmencie ul. Nadwiślańskiej w rejonie kładki im. o. L. Bernatka, fragmentach ulic: Rollego i Ludwinowskiej w rejonie mostu Retmańskiego oraz w ul. Malczewskiego.
Zmiany w komunikacji miejskiej:
Linie tramwajowe:
- nr 0, 13, 17, 72 – w godz. ok. 10.45–11.00 mogą być chwilowo wstrzymywane w rejonie Rynku Podgórskiego, a w razie potrzeby będą kierowane na trasy zmienione.
Linia autobusowa:
- nr 101 – w godz. ok. 10.30–12.30 przystanek „Malczewskiego” 04 (w kierunku kopca Kościuszki) będzie nieczynny. Dodatkowo mogą wystąpić chwilowe wstrzymania ruchu na ul. Malczewskiego.
Rozkłady jazd nie zostaną zmienione.