Co ważne, jest programem z kilku powodów wyjątkowym:
Po pierwsze, od zawsze obowiązuje zasada, iż na listę mogą się dostać jedynie utwory, które mają co najmniej pięć lat. Od początku chodziło o to, aby do zestawień nie(!) wchodziły nagrania tylko chwilowo modne, lecz takie, które zostały zweryfikowane przez czas, czyli po prostu właśnie niezapomniane!
Po drugie, aby było to możliwe, lista ma swoje niezwykle istotne uzupełnienie, czyli pojawiający się wraz z nią „pod program” – Propozycje do Listy Niezapomnianych Przebojów. Prezentowane w nim nagrania, to wybór z całej historii rocka i markowego popu.
Zarówno w propozycjach, jak i potem na samej liście pojawiają się zarówno utwory polskie jak i światowe, a co istotne, nie tylko anglojęzyczne, lecz także m.in.: francuskie (np. Edith Piaf), włoskie (choćby Adriano Celentano) czy węgierskie (oczywiście Omega).
Co też ważne, do zestawień trafiają nie tylko „klasyczne hity” (czyli takie, które były wydawane na singlach z myślą o zestawieniach bestsellerów), lecz także, niekiedy o wiele trudniejsze i dłuższe, tematy pochodzące z płyt długogrających.
Jak dotąd w górnych dwudziestkach dotychczasowych notowań pojawiło się ponad 2200 różnych nagrań, a dodatkowo co piąte notowanie (np. 1490, 1495, 1500) jest poszerzone o nocny program („Nocny Szlak” z poniedziałku na wtorek), w którym prezentowane są utwory będące aktualnie na miejscach od 21 do 50!
Po trzecie, warto zwrócić uwagę, że od pierwszego notowania, Listę Niezapomnianych Przebojów przygotowuje i prowadzi tylko jedna osoba (prawdopodobnie najdłużej w Polsce) - Jerzy Skarżyński.
Na listę głosuje się, przesyłając własne typy (pięć tytułów) na internetowy adres: [email protected].
Warto jeszcze wspomnieć, że uzupełnieniem L.N.P. jest wydany w czterech tomach cykl: „Niezapomniane Płyty Historii Rocka” i książka „Niezapomniane Płyty Polskiego Rocka”