Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"W krakowskiej kulturze obowiązuje prawo dżungli"

  • Kraków
  • date_range Środa, 2013.02.06 15:38 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:54 )
Zdaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Kraków bezsprzecznie jest stolicą kultury. Świadczy o tym zarówno dziedzictwo materialne, dziedzictwo osobowości, jak i uczelnie artystyczne.

fot. Piotr Szewczyk

Debata w Radiu Kraków/ fot. Piotr Szewczyk

"Kraków wiedzie prym kulturalny ale nie jest priorytetem w finansowaniu t" - stwierdził Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, rozpoczynając debatę. Jego zdaniem nie ma wątpliwości, że Kraków wciąż jest stolicą kultury, ale jeśli chodzi o finansowanie nie może być na pierwszym miejscu.

Miasto według Zdrojewskiego, ma 5 niezbywalnych elementów, które świadczą o tym, że krakowska kultura wciąż wiedzie prym w Polsce. Są nimi: dziedzictwo materialne, Uniwersytet Jagielloński - najważniejsza uczelnia w Polsce i w Europie, dziedzictwo osobowości, takich jak Kantor Szymborska czy choćby Miłosz, uczelnie artystyczne oraz kompletna oferta kulturalna.



fot. Piotr Szewczyk
"Kraków jest bardzo ważny ale nie jest na pierwszym miejscu w finansowaniu kultury. Priorytetem jest edukacja muzyczna i kulturalna w całej Polsce. Ale prawdą też jest, że każdego dnia przedsięwzięcia kulturalne w Krakowie i Małopolsce są finansowane właśnie z budżetu państwa" - argumentował Minister Zdrojewski.

"Szef resortu dodał, że w centrum zainteresowań krakowskiego świata kultury jest człowiek, ale nie może być tak - stwierdził Zdrojewski - że jak samorządy zmniejszają wydatkowanie na kulturę pojawia się minister i uzupełnia braki". Zdrojewski podkreślił, że Kraków zawsze będzie tym najważniejszym adresem kultury.


"To nieprawda, że kultura jest tam, gdzie są pieniądze" - oponował podczas debaty szef resortu kultury. Nie jest tajemnicą, że oczkiem w głowie Bogdana Zdrojewskiego jest wzmocnienie sztuk audiowizualnych. Minister podczas debaty w Radiu Kraków zapewnił o finansowaniu budowy nowej filharmonii w Krakowie oraz inwestycji w przestrzeń dla sztuk audiowizualnych. "W tym roku z budżetu centralnego został sfinansowany remont dziedzińca na Wawelu. Niebawem też dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew otworzy Europejskie Centrum Numizmatyki" - chwalił Zdrojewski.


Minister zapewnił o wsparciu Starego Teatru w Krakowie. Projekty Jana Klaty mają być rozpatrywane w trybie odwoławczym. "W tym roku połowa wszystkich środków przeznaczonych na promocję czytelnictwa trafi do Krakowa i Warszawy. Książka w 2013 będzie miała liczne imprezy promocyjne" - obiecał szef resortu.

Debata na temat kondycji krakowskiej kultury odbywa się w studiu im. Romany Bobrowskiej i jest zwieńczeniem naszych tygodniowych rozmów na ten właśnie temat.

"Chcielibyśmy więcej, bliżej i razem"- mówiła podczas spotkania wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka. "Kraków dla niektórych cudzoziemców jest ciekawszy od Cannes" - cieszyła się wiceprezydent i przyznała, że pieniądze z budżetu centralnego płyną do Krakowa szerokiem strumieniem. " Bylibyśmy niewdzięczni, gdybyśmy nie dostrzegali finansowania, ale chcielibyśmy więcej, bliżej i razem - dodała Sroka.

Wiceprezydent stwierdziła, że Kraków jest marką rozpoznawalną w świecie. Do stolicy Małopolski przyjeżdżają cudzoziemcy i współtworzą krakowskie festiwale, choćby Krakowską Jesień Jazzową czy Festiwal Kultury Żydowskiej. "Wystarczy popatrzeć na ranking artystów i nagrody jakie otrzymują. Mamy w tym dobre rozeznanie" - chwaliła się wiceprezydent Sroka.


W spotkaniu, obok Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, udział biorą: wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka, dyrektor Narodowego Starego Teatru Jan Klata oraz artysta sztuk wizualnych Jakub Wojnarowski.

Z pytaniem, czy Kraków jest jeszcze stolicą kultury, czy to już mit i bezpowrotnie utracona jakość, mierzą się również, miedzy innymi, dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew, dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak oraz Dominika Kozłowska, redaktor naczelna miesięcznika "Znak".
Spotkanie prowadzą prezes zarządu Radia Kraków Marcin Pulit i Justyna Nowicka, szefowa Redakcji Kultury.

Debata została zorganizowana w ramach projektu "Forum Radia Kraków - Nowa Małopolska" i jest już kolejną, która odbyła się na naszej antenie. W ostatniej, dotyczącej konsolidacji tarnowskich Azotów, uczestniczył, między innymi, Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski.


(Joanna Porębska/ Joanna Gąska/ Dominika Wojtasiewicz )
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię