"Pacjentka ma wrodzoną karłowatość, w związku z tym jest niskiego wzrostu i ma w znaczący sposób zmienioną budowę kości oraz stawów. Ponieważ doszło u niej, mimo młodego wieku, do zmian zwyrodnieniowych w stawie biodrowym, jesteśmy zmuszeni wszczepić endoprotezę stawu biodrowego" - powiedział PAP prof. Artur Gądek, kierownik Kliniki Ortopedii i Fizjoterapii UJ Collegium Medicum.
Operacja pacjentki, mierzącej 120 cm, rozpoczęła się w poniedziałek rano w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Podczas zabiegu, trwającego niecałe półtorej godziny, wszczepiono jej specjalnie wytworzoną endoprotezę. Jak zapewnia szpital, "operacja ma wyjątkowy charakter nie tylko w naszym regionie, ale w skali całego kraju". Przebiegła ona bez komplikacji.
Biorący w niej udział prof. Gądek wyjaśnił, że "ta proteza jest zupełnie nietypowych wymiarów, w związku z czym trzeba było zamówić specjalną endoprotezę dostosowaną wyłącznie dla pacjentki, tak zwaną protezę custom-made, która, na podstawie tomografii, została wykonana w Stanach Zjednoczonych". "Jest to bardzo rzadki zabieg" - dodał.
Pytany o to, czy w Polsce wykonano już tego typu operację, zaznaczył, że "trudno powiedzieć". "Być może ktoś taki zabieg wykonał, niestety nie mamy takich statystyk, które do końca by to pokazywały. Natomiast w literaturze, jeżeli czyta się artykuły na ten temat, to grupy pacjentów są bardzo małe i to w stosunku do dużych populacji w świecie" - wskazywał.
Prof. Gądek wyjaśnił również, że w tym przypadku "ryzyko powikłań na pewno jest zwiększone", jednak wyraził nadzieję, iż rehabilitacja będzie przebiegać w takim samym tempie, jak u innych pacjentów, a kobieta szybko ponownie zacznie chodzić. Lekarze mają nadzieję, że w ciągu pięciu dni opuści ona szpital. Pacjentka na specjalną endoprotezę czekała kilka miesięcy.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(PAP/ko)