Gala wręczenia nagród odbyła się w Tetrze im. J. Słowackiego w Krakowie podczas finału 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana".

Prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przypomniał podczas uroczystości, że medale św. brata Alberta otrzymują osoby i instytucje, które pomagają ludziom niepełnosprawnym, ubogim i chorym. Wspomniał laureata nagrody sprzed 20 lat, którym była parafia katedralna w Charkowie w diecezji charkowsko-zaporoskiej.

„Dzisiaj Charków, jak i wiele innych miast Ukrainy, jest niszczony i bombardowany, została zbombardowana też szkoła dla osób niewidomych i niepełnosprawnych, a jej dyrektor został ranny i dzisiaj jest w Polsce. Wielu wychowanków tej szkoły, naszych przyjaciół, także z tej parafii, trafiło do Polski, do różnych placówek, a następni napływają” – mówił ks. Isakowicz-Zaleski.

Jak podkreślił, mimo radości w Teatrze Słowackiego uroczystość upływa w „atmosferze tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą”.

„Występowały tu w ramach festiwalu różne zespoły z Europy Wschodniej: z Ukrainy – ze Lwowa, Żytomierza i Charkowa, ale także zespoły z Moskwy i z Azerbejdżanu. Dzisiaj jesteśmy świadkami tych strasznych wydarzeń, ale mam nadzieję, że jest coś ważniejszego ponad podziałami – to jest miłość Pana Boga i drugiego człowieka. Wręczając te medale pamiętamy o wszystkich laureatach i uczestnikach festiwalu, którzy są teraz na wschodzie, uciekają lub w inny sposób doznają cierpienia” – podkreślił prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Podczas poniedziałkowej gali medale przekazano tegorocznym laureatom: piłkarzowi Jerzemu Dudkowi, działaczowi polonijnemu z Kanady Grzegorzowi Waśniewskiemu i muzykowi Ryszardowi Brączkowi.

Jerzy Dudek został nagrodzony „za działalność charytatywną oraz organizowanie turniejów na rzecz osób niepełnosprawnych, podopiecznych, m.in. Fundacji Alma Spei oraz Fundacji im. Brata Alberta”. Medal w jego imieniu odebrał brat Dariusz. „Jurek zdobył medal Ligi Mistrzów i patrząc teraz na ten wspaniały medal, to będzie on miał taką samą rangę, a być może nawet wyższą” – ocenił.

Ryszard Brączek został uhonorowany „za wieloletnią działalność społeczną oraz za udział w koncertach charytatywnych na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących”. „Jest to dla mnie dla bardzo ważne, myślę ze pomoc drugiemu człowiekowi w obecnych czasach jest bardzo ważna i trzeba tak robić” – mówił laureat.

Grzegorza Waśniewskiego nagrodzono „za wieloletnią działalność społeczną i charytatywną oraz za organizowanie kwest na rzecz osób niepełnosprawnych w Kanadzie”. W jego imieniu medal odebrał przyjaciel Wojciech Tomkiel, a sam uhonorowany przemówił z nagrania. Jak mówił, reprezentowane przez niego stowarzyszenie im. J. Piłsudskiego jest tylko inicjatorem pomocy dla Fundacji Brata Alberta, a głównym darczyńcą jest Polonia kanadyjska.

„Gdy jestem w Polsce, obowiązkowo składam kwiaty w krypcie marszałka Piłsudskiego, wieczorem jedziemy do Radwanowic, a rano idę spotkać podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej – spotkania te są wyjątkowe, są pełne ufności, radości i zrozumienia” – wspominał laureat.

Medale przekazali bp Damian Muskus i wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Ustanowiony w 1997 r. medal św. Brata Alberta jest przyznawany za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Jego pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski, w kolejnych latach medale otrzymali m.in. kard. Stanisław Dziwisz, rzecznicy praw obywatelskich Andrzej Zoll i Janusz Kochanowski, aktorki Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, a także m.in. Irena Santor i inni.

Medal, przedstawiający św. brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.

W poniedziałek podczas spotkania w Teatrze im. J. Słowackiego nagrody odebrali też laureaci 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Albertiana z poszczególnych regionów kraju. Patronat nad poniedziałkowymi wydarzeniami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Organizatorami dorocznej Albertiany i gali wręczenia medali św. Brata Alberta są Fundacja im. Brata Alberta i Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko.(PAP)