Poszukiwania trwają
- Pod żadnym pozorem nie wolno tego otwierać, ani rozcinać. Może to stanowić poważne zagrożenie życia i zdrowia człowieka. W przypadku znalezienia urządzenia proszę zawiadomić policję pod numerem telefonu 112. Straż pożarna w swoich strukturach posiada specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego, która ma urządzenia do poboru mocy dawki skażeń promieniotwórczych - mówi rzecznik małopolskich strażaków Hubert Ciepły.
W poszukiwania zaangażowana jest straż pożarna i policja. W poniedziałek służby od rana przeszukują teren budowy przy ulicy Kocmyrzowskiej.
- W tym rejonie poszukujemy zaginionego urządzenia. W niedzielę były wykonywane czynności z udziałem straży pożarnej, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Tam wczoraj pojawił się sygnał. Przypuszczamy, że urządzenie może znajdować się tutaj. Chcemy sprawdzić rejon. Policjanci przeczesują teren, sprawdzają, czy gdzieś tutaj urządzenie się znajduje - tłumaczy Piotr Szpiech z komendy miejskiej policji w Krakowie.
Policja nie wyklucza kradzieży. Sprawdzać będzie monitoring z pobliskiego cmentarza i skupy złomu.
Pracownik zatrzymany
- Zatrzymany został pracownik firmy, który zgubił defektoskop. Planowane jest postawienie mu zarzutów za pozostawienie bez odpowiedniego zabezpieczenia materiału promieniotwórczego. Do zdarzenia doszło między 20 a 21 marca. W tej sprawie przesłuchano właściciela firmy, która prowadziła te działania. Został zatrzymany pracownik firmy, który zagubił defektoskop. Temu pracownikowi planowane jest ogłoszenie zarzutów z artykułu 184 paragraf 3 Kodeksu Karnego. Działanie nieumyślne będzie mu zarzucone - powiedział Radiu Kraków rzecznik prokuratury okręgowej w Krakowie, prokurator Janusz Kowalski.
Prokuratura przesłuchała już szereg świadków, będzie sprawdzać też monitoring. Od poniedziałku prowadzone jest też śledztwo w sprawie. Zatrzymanemu pracownikowi grozi do 2 lat więzienia
❗️#Krakow: Zatrzymany został pracownik firmy, który zgubił defektoskop. Planowane jest postawienie mu zarzutów za pozostawienie bez odpowiedniego zabezpieczenia materiału promieniotwórczego. Grozi mu do 2 lat więzienia - powiedział @RadioKrakow prokurator Janusz Kowalski
— Elżbieta Raczyńska (@_eraczynska) March 25, 2024
Co to jest defektoskop?
Defektoskop (aparat gammagraficzny) zawiera wysokoaktywne źródło promieniotwórcze selen 75Se o aktywności 380GBq.
W #Krakow przy ul. Kocmyrzowskiej trwa akcja poszukiwawcza #defektoskop, który zaginął z terenu budowy drogi S7. Na miejscu policja i straż pożarna.
— Elżbieta Raczyńska (@_eraczynska) March 25, 2024
Defektoskop to sprzęt radioaktywny który może stanowić zagrożenie dla ludzi. Policja nie wyklucza kradzieży.@RadioKrakow pic.twitter.com/FBFOzLjLuH
Państwowa Agencja Atomistyki przestrzega, by pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać defektoskopu, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym, znajdującym się w jego wnętrzu, może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka.
Jeżeli ktoś ma informacje o lokalizacji urządzenia, proszony jest o niezwłoczne powiadomienie o tym policji (numery alarmowe 112 i 997), Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (tel.: 987 lub 12 39 21 300) lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (tel.: 22 19 430).
Defektoskop służy do nieinwazyjnego wykrywania defektów, wad w materialne - np. pęknięć, ubytków korozyjnych.