- A
- A
- A
W Krakowie trwa masowa wycinka drzew po wprowadzeniu nowej ustawy o ochronie przyrody
Zgodnie z nowymi przepisami nie trzeba już prosić o zgodę na ścięcie drzewa na prywatnej posesji. Mieszkańcy zgłaszają kolejne wycinki i zastanawiają się czy urzędnicy będą je w jakiś sposób kontrolować.Urzędnicy rozkładają ręce, bo w większości przypadków wycinka jest zgodna z obowiązującymi od początku roku nowymi przepisami. Jedyne co mogą zrobić to apelować. Niestety nie przynosi to efektu, bo znikają kolejne drzewa. Tak się stało między innymi na alei 29 listopada, na ulicy Dobrego Pasterza - gdzie budowana jest nowa galeria, na osiedlu Prądnik Biały - gdzie powstanie nowy blok i nawet w Parku Lotników. Przykładów jest dużo więcej.
"Codziennie wycinają jakieś drzewa. Co rusz, spotykamy drzewa oznaczone na czerwono, więc pewnie też czeka je wycinka" - mówi jedna z mieszkanek Krakowa.
Jak stwierdza Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody to nie jest tak, że nie jesteśmy w stanie niczego zrobić. "Miasto powinno objąć ruchy związane z ochroną niektórych terenów, np. w formie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego lub użytku ekologicznego. Sugerujemy też, żeby doszło do zmian w podatkach od nieruchomości. Tak by właściciele, którzy na swoim terenie mają drzewa, płacili mniejsze podatki za ten teren" - proponuje Mariusz Waszkiewicz.
Piotr Kempf z Zarządu Zieleni Miejskiej otwarcie mówi, że życia wyciętym drzewom już nie przywrócimy, dlatego ważne jest, żeby sadzić nowe.
- Zagrożenie jest bardzo duże i do końca nie wiemy co jest chronione, a co nie. Może poza obszarami w parkach krajobrazowych, częściowo chronione są tereny znajdujące się pod ochroną konserwatorską. Chociaż to też do końca nie jest jasne. Nie do końca wszyscy są pewni co do interpretacji przepisów. Jest to pewnego rodzaju zagrożenie. Z drugiej strony jest to ta oczekiwana przez mieszkańców wolność - zauważa Piotr Kempf z Zarządu Zieleni Miejskiej.
Są jednak miasta, które walczą z nową ustawą. Przykładem jest Sopot. Tam dalej nie można wyciąć drzewa bez pozwolenia. Władze Sopotu ogłosiły, że nowe prawo nie obowiązuje na jego terenie, bo miasto jest wpisane do rejestru zabytków. Niestety w Krakowie tak się nie da. "Porównując skalę Sopotu i Krakowa to niestety nie ma fizycznej możliwości objęcia ochroną konserwatorską całego miasta. Nie jest to realne. To za duże miasto. Ja wpisuję do rejestru jako układ urbanistyczny tylko tereny o wartości historycznej, naukowej i artystycznej" - mówi Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. Dla porównania, Sopot jest chroniony w stu procentach, Kraków w zaledwie piętnastu.
Trzeba dodać, że ponad 40% terenów Krakowa to tereny prywatne. Oznacza to, że według nowej ustawy o ochronie przyrody z tych terenów można bez zezwolenia wycinać drzewa.
"Drzewa rosły wzdłuż deptaku w Nowym Bieżanowie, od strony ul. Ćwiklińskiej, przez osiedle, w kierunku cmentarza Bieżanów (ul. Mała Góra). Drzew było około 20, co najmniej dwudziestoletnich, zdrowych, o średnicy pnia około metra. Nie znajdowały się one w pobliżu budynków mieszkalnych lub miejsc parkingowych. Wszystkie wycięto" - napisała słuchaczka Radia Kraków Barbara. CZYTAJ WIĘCEJ
(Dominika Baraniec/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:07
Kraków podsumował akcję "Zima". Pierwsze miesiące 2025 roku były najbardziej kosztowne
-
18:24
Fałszywka o migrantach potajemnie przerzucanych do Krakowa. Autorką posłanka PiS
-
17:11
Za mało medyków w brygadach. Małopolscy terytorialsi prowadzą kursy, żeby zwiększyć liczbę przeszkolonych żołnierzy
-
17:04
Kontrowersje wokół planowanego Pawilonu Wisławy Szymborskiej. Burzliwa dyskusja radnych
-
16:33
"Trzy lata, by się ogarnąć" – jak Europa buduje własne bezpieczeństwo
-
16:04
Kierowca, który śmiertelnie potrącił dziecko koło Limanowej, był pijany
-
15:54
Nowoczesne kosiarki spalinowe – ciche, ekonomiczne, skuteczne
-
15:39
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
15:20
Są dodatkowe pieniądze na szczepienia przeciwko meningokokom dla dzieci w Krakowie
-
15:04
Europejski Dzień Śniadania: Krakowianie pokochali śniadania na mieście!
-
14:50
„Śledź” – radiowy kryminał, który pokochali słuchacze
-
14:37
Ulga badawczo - rozwojowa dla przedsiębiorców
-
14:36
Prawie 2 tys. wolnych miejsc po pierwszym etapie naboru do krakowskich przedszkoli
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze