Drzewka w doniczkach można przywozić codziennie do 4 lutego. Iglaki przyjmowane są w dwóch lokalizacjach: w Podgórzu przy ulicy Za Torem 22 i w Nowej Hucie przy ulicy Ptaszyckiego 6.
Odpowiednia pielęgnacja choinki zwiększa szanse aby przyjęła się ona w przyrodzie. Dobrze jest tę choinkę zahartować. Na kilka dni przed przewiezieniem wstawić ją do chłodniejszego miejsca, jeżeli mamy taką możliwość, tak żeby szok temperaturowy dla tego drzewka nie był aż tak duży. Drzewka przejmujemy po to, żeby je posadzić w krakowskich lasach i uroczyskach.
– Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej. Pierwsze drzewka już trafiły do placówki i będą sukcesywnie sadzone.
Choinki cięte odbiera Miejskiej Przedsiębiorstwo Oczyszczania.
Drzewka oddajemy na tych samych co każdego roku, czyli w ramach odbioru odpadów zielonych. W określony dzień, który można sobie sprawdzić harmonogramie, trzeba wystawić drzewko tak, aby było dostępne z ulicy. Jeżeli mówimy o mieszkańcach domów jednorodzinnych, to wystawiamy przed posesję przed płotem, tak żeby było widoczne z ulicy, żeby nasza ekipa, która przejeżdża, je widziała. Natomiast w przypadku mieszkańców bloków najczęściej miejsce składowania drzewek określa administrator budynku. Zazwyczaj to jest w okolicach altany śmietnikowej albo też w przypadku takich ogrodzonych osiedli to jest na zewnątrz gdzieś przy płocie
- mówi Piotr Odorczuk z miejskiego przedsiębiorstwa oczyszczania w Krakowie i dodaje, że takie choinki trafią na kompost:
To jest dosyć zaawansowany kompostownik przemysłowy, to są kontenery, które są podłączone do prądu i cały system napowietrzania ciepłym powietrzem i tlenem żeby odtworzyć odpowiednią temperaturę do kompostowania. Taki kompost powstaje szybciej niż w warunkach naturalnych. później mieszkańcy taki kompost mogą kupić za dosyć symboliczną kwotę.