To dwa konkursy – główny „Wytyczanie Drogi” oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych – od lat stanowią trzon festiwalu. W pierwszym konkursie jury spośród nominowanych obrazów wybiera najlepszy debiutancki lub drugi w karierze reżysera i nagradza go Krakowską Nagrodą Filmową Andrzeja Wajdy – 25 tys. dolarów. W Konkursie Polskim 10 najbardziej interesujących rodzimych produkcji ma szansę na Nagrodę w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych – to 100 tys. zł.
Ogłoszenie wyników konkursów i wręczenie nagród odbędzie się 3 maja w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
Mastercard OFF Camera: bezpłatne pokazy plenerowe. Co warto zobaczyć?
W ramach konkursu głównego publiczność zobaczy filmy: "Brzydka siostra" w reż. Emilie Blichfeldt, "Chlorophyll" w reż. Ivany Glorii, "Dobra siostra" w reż. Sarah Miro Fischer, "Gulizar" w reż. Belkis Bayrak, "My Fathers' Daughter" w reż. Egila Pedersena, "Pierce" w reż. Nelicii Low, "Rabia" w reż. Mareike Engelhardt, "Sister Midnight" w reż. Karana Kandhariego, "Smaragda – I Got Thick Skin and I Can't Jump" w reż. Emiliosa Avraama, "To nie mój film" w reż. Marii Zbąskiej.
Obrazy nominowane do Konkursu Polskiego to: "Innego końca nie będzie" w reż. Moniki Majorek, "Kulej. Dwie strony medalu" w reż. Xawerego Żuławskiego, "Lany poniedziałek" w Justyny Mytnik, "Rzeczy niezbędne" w reż. Kamili Tarabury, "Sezony" w reż. Michała Grzybowskiego, "Simona Kossak" w reż. Adriana Panka, "Skrzyżowanie" w reż. Dominiki Montean-Pańków, "Światłoczuła" w reż. Tadeusza Śliwy, "Utrata równowagi" w reż. Korka Bojanowskiego, "Życie dla początkujących" w reż. Pawła Podolskiego.
Mastercard Off Camera potrwa w stolicy Małopolski do 4 maja. Centrum festiwalowe mieści się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (MOS). Tutaj pasjonaci kina będą mieli szansę spotkać filmowców, a między seansami odpocząć w strefie chillu. MOS, obok Akademii Sztuk Pięknych, będzie miejscem, gdzie wyświetlane będą filmy nominowane do konkursów. Na te projekcje obowiązują odpłatne wejściówki.
Filmy pozakonkursowe będzie można bezpłatnie obejrzeć w plenerze: na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, placu Szczepańskim, na Rynku Podgórskim i w Ogrodzie Botanicznym UJ.
Podczas piątkowej konferencji prasowej organizatorzy szczególną uwagę zwrócili na kino plenerowe na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Za dnia odbywać się tu będą otwarte spotkania dla publiczności, podczas których młody dziennikarz Maks Behr prowadził będzie wywiady z gwiazdami festiwalu. Wieczorem zaś będzie to miejsce projekcji filmowej sagi o Harrym Potterze oraz festiwalowych hitów.
Dyrektor artystyczny festiwalu Grzegorz Stępniak zwrócił uwagę na filmy prezentowane podczas nowych sekcji tematycznych: „Chłopackie sprawy” – o dorastaniu chłopców; „Miłość zwycięży” – o różnych rodzajach miłości; „Oko za oko” – kino zemsty, próbujące dać odpowiedź na pytanie, czy zemsta przynosi ukojenie; „Tylko spokojnie” – tytuły poruszające problematykę zdrowia psychicznego. „Żyjemy w wyjątkowo skomplikowanych czasach, czasach kryzysów. Filmy w tej sekcji są próbą reakcji na to i poszukiwaniem rozwiązań” – mówił Stępniak.
Z kolei dyrektor festiwalu Szymon Miszczak podkreślił „pełnoletność” imprezy. „Dużo się zmieniliśmy, dojrzeliśmy. Radość, że festiwal co roku ściąga masę ciekawych gości (…), (przybliża) świetne kino. Od początku festiwalu promujemy kino, które nie boi się mówić o głośnych ważnych sprawach” – powiedział dyrektor festiwalu na konferencji prasowej.
W organizację 18. edycji wydarzenia zaangażowanych jest prawie 400 osób – stałych współpracowników oraz wolontariuszy. W festiwalu weźmie udział prawie 400 gości z kraju i zagranicy, m.in. z Australii, Singapuru.