Izolatorium poprowadzi Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W piątek placówka ta zawarła umowę w tej sprawie z hotelem, a za kilka dni miejsce to będzie gotowe do przyjmowania pacjentów.

Pierwsze krakowskie izolatorium powstało w hotelu Wyspiański. Pierwszy pacjent, mężczyzna ze Szpitala Uniwersyteckiego, trafił tam w czwartek w nocy.

Do izolatoriów mają być kierowane osoby zakażone koronawirusem, ale przechodzące chorobę łagodnie i niewymagające leczenia w szpitalu, które dzięki izolacji nie zarażą swoich bliskich. Miejsca te przeznaczone mają być też dla osób, u których podejrzewa się zachorowanie i zostały skierowane przez lekarza na badania.

Izolatoria tworzą wojewodowie i dyrektorzy wojewódzkich oddziałów NFZ. Powstają przede wszystkim w hotelach, akademikach, sanatoriach. Pacjenci mają mieć zapewniony osobny pokój z łazienką i trzy posiłki dziennie.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 

Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium będzie monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej, np. przez telefon. W izolatorium pobiera się także wymazy do badań na obecność koronawirusa.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje NFZ.

 

PAP/bp