Centrum ma za zadanie zbierać informacje między innymi o sytuacji na drogach, z kamer monitorujących buspasy czy o sytuacji komunikacji miejskiej i stworzyć "nowoczesny model ruchu".
- Taki system przede wszystkim pozwoli nam dotrzeć z informacją do mieszkańca, czym najlepiej by było dla niego podróżować, przede wszystkim informacje, gdzie aktualnie znajduje się jego środek transportu. Chcielibyśmy, aby Centrum Zarządzania Ruchem było przede wszystkim portalem informacyjnym dla mieszkańca, co aktualnie się dzieje na mieście, jak ma sobie poradzić w razie jakiejkolwiek awarii czy nagłego remontu - mówi Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.
Sebastian Kowal przypomniał, że obecnie poszczególne aspekty ruchu miejskiego zarządzane są przez różne instytucje: za codzienną pracę ponad 300 sygnalizacji na skrzyżowaniach odpowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa oraz Wydział Miejskiego Inżyniera Ruchu, a za koordynację kilkuset tramwajów i autobusów oraz ruch rowerowy - Zarząd Transportu Publicznego.
Ponadto – wskazał przedstawiciel ZTP – w stolicy Małopolski tworzony jest system nadzoru kamerowego buspasów oraz system informacji dla podróżujących. przygotowywane są także w tym roku kompleksowe badania ruchu, dzięki którym zbudowany zostanie nowy model ruchu dla Krakowa.
Za nowo powołane Centrum Zarządzania Ruchem będzie opowiadał Łukasz Gryga, który przez ostatnie cztery lata pełnił funkcję dyrektora Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu w ramach Urzędu Miasta Krakowa.
Priorytetem dla modelu ruchu jest komunikacja miejska, ruch pieszy i rowerowy, a dopiero na końcu ruch samochodowy.
Centrum powstanie przy krakowskim ZTP, a pierwsze efekty mają być widoczne już w połowie roku.