W Małopolsce działa 48 placówek, w których udzielana jest pomoc dzieciom i nastolatkom w kryzysie psychicznym. Najwięcej z nich to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, które są najbliżej pacjenta. W ubiegłym roku trafiło do nich prawie 13 tys. osób. Ponad 5 tys. skorzystało z leczenia w centrach zdrowia psychicznego.
W regionie jest 13 takich placówek. Za wparcie tych najmłodszych pacjentów, którzy wymagają leczenia farmakologicznego, opieki psychiatry odpowiadają placówki z drugiego poziomu referencyjnego, czyli centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Od stycznia lista placówek jest dłuższa. Dodatkowo będą działać ośrodki w Tarnowie przy ulicy Okrężnej i w Tomaszkowicach
- mówi Aleksandra Kwiecień rzeczniczka małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Mimo że takich ośrodków przybywa, to wciąż jest ich zdecydowanie za mało, ale największy problem jest lecznicami, które oferują całodobową, stacjonarną opiekę psychiatrów. W Małopolsce są to 3 szpitale - kliniczny im. Babińskiego, Uniwersytecki i Dziecięcy św. Ludwika. W tym ostatnim jest 20 miejsc, które ciągle są zajęte.
Niestety na czoło wybijają się w tej chwili problemy związane z myślami i próbami samobójczymi. To jest 80% hospitalizacji w naszym szpitalu
- mówi Stanisław Stępniewski dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. św. Ludwika w Krakowie i dodaje, że dużym problemem jest wykrywanie chorób psychicznych w ich wczesnym stadium, dlatego potrzebny jest ośrodek, który umożliwi szybką diagnostykę. I właśnie taki ma powstać przy ul. Strzeleckiej. Z konsultacji mogliby korzystać też rodzice i nauczyciele.
Na taki ośrodek właśnie czekamy. Borykamy się z problemami przeróżnymi i nie wiemy, gdzie tej pomocy szukać, żeby dziecko trafiło do dobrego psychiatry, to są miesiące czasem oczekiwania, nie mówiąc już o placówce. Współpracujemy ze szpitalem na Strzeleckiej i tam nie ma miejsc, albo terminy są bardzo długie. Wszyscy będziemy czekać jak na zbawienie na taką placówkę
- mówi Małgorzata Mazur, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Krakowie
Szpitale św. Ludwika i Babińskiego liczą, że inwestycje sfinansuje Fundusz Medyczny, o co zawnioskowały. Wsparcie deklaruje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
W planowanym Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży miałaby też być udzielana pomoc uzależnionym od urządzeń elektronicznych, których z roku na rok przybywa.