- Mam nadzieję, że mieszkańcy będą chcieli, aby ten park stał się miejscem, gdzie będzie można wymieniać doświadczenia w uprawie grządek czy przygotowywaniu ekologicznych potraw. Chcielibyśmy, żeby to miejsce było tak wykorzystywane, ale to mieszkańcy zdecydują - podkreśla Kempf.
W planowaniu parku kluczowy będzie udział mieszkańców. To oni, podczas kilku warsztatów, przy wsparciu architektów zdecydują jak park będzie wyglądał. Warsztaty ruszają już w najbliższy weekend i będą się odbywały w każdy kolejny weekend listopada. Mieszkańcy zostaną podzieleni na grupy, a każda będzie miała swojego tutora. Na podstawie wybranej w głosowaniu internetowym koncepcji powstanie projekt. Budowę parku zaplanowano na 2017 rok.
Fot. Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla
Warsztaty poprowadzi Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. "Inaczej niż w przypadku tradycyjnych konsultacji, gdzie mieszkańcy dostają gotowy projekt, tutaj zanim jeszcze architekci, urbaniści i planiści usiądą do desek kreślarskich, mieszkańcy wskażą co chcieliby w parku: ławkę, grządki, rośliny uprawne, fontannę itp. Tutorzy wskażą, które z propozycji mieszkańców są możliwe do zrealizowania" - powiedział Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.
Do udziału w warsztatach zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Krakowa, szczególnie jednak mieszkańcy osiedli, które sąsiadują z 8-hektarowym terenem przeznaczonym na park: os. Prądnik Czerwony, Srebrnych Orłów, Oświecenia, Złotego Wieku i Tysiąclecia.
Warsztaty będą się odbywały w Szkole Podstawowej nr 130.
(Aleksandra Ratusznik/ko)