Związek Nauczycielstwa Polskiego stoi na stanowisku, że finansowanie oświaty nadal jest na poziomie dalekim od zadowolenia. Mimo podwyżek nauczyciele wciąż otrzymują niskie pensje, a to wpływa na prestiż zawodu i liczbę osób, które chcą podjąć się takiej pracy. Prezes ZNP Sławomir Broniarz podkreślał, że obecnie braki kadrowe wśród nauczycieli wynoszą 7 tysięcy stanowisk. Jak dodał, nauczyciele są zmuszeni brać na swoje barki godziny ponadwymiarowe.
Wyzwaniem, z jakim będą musiały zmierzyć się duże miasta, jest na pewno kumulacja rocznika. To jeszcze skutek reform, gdy część 6-latków rozpoczęła naukę w szkołach. Teraz będą aplikować do liceów i techników.
Trzeba zapewnić im odpowiednią liczbę miejsc. Postanowiliśmy powołać trzy nowe licea - przy ulicy księdza Blachnickiego, przy ulicy Dietla i na osiedlu szkolnym w Nowej Hucie, tak żeby ten teren był dostępny w różnych lokalizacjach miasta. Trwają rozmowy z dyrektorami szkół, być może będą zwiększone, bądź uzupełniane jeszcze oddziały klasowe, ale to już indywidualne rozmowy z każdym dyrektorem
- wyjaśnia Agata Tatara przewodnicząca komisji edukacji w Radzie Miasta Krakowa z klubu Prawa i Sprawiedliwości:
Kolejnym wątkiem w dyskusji była wysokość subwencji oświatowych, jakie otrzymują samorządy. Włodarze miast i gmin, chcieliby, by w całości pokrywały one przynajmniej wynagrodzenia dla nauczycieli, nie mówiąc już o dodatkowych przedsięwzięciach.
Żeby samorządy takie jak my zajmowały się tą całą resztą, czyli dbaniem o infrastrukturę, dbaniem o rozwój, dbaniem o bieżącą sytuację szkół, ale nie związaną bezpośrednio z pensjami nauczycieli
- komentuje Krzysztof Kania wiceprezydent Oświęcimia.
Dyskusja dotyczyła także przyszłości szkół w miastach wyludniających się. Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz przypominał, że w 2022 roku w Polsce urodziło się 300 tysięcy dzieci, w 2017 roku było 400 tysięcy urodzeń:
Kolejne roczniki, które będą szły do szkoły, to może być nawet 1/4 uczniów mniej. Jak utrzymać małą szkołę? Jak utrzymać małą szkołę w terenach wiejskich? Subwencja, która by pokryła wynagrodzenia nie wystarczy
W podobnym tonie wypowiadała się Daria Gosek-Popiołek, posłanka Lewicy Razem.
Rozmawiano także o przeładowanej podstawie programowej i zmianach, jakie powinny zajść w systemie nauczania. Zdaniem panelistów powinny one uwzględniać bezpieczny dostęp do Internetu i naukę wyszukiwania oraz weryfikacji informacji.
Prezes małopolskiego oddziału ZNP Arkadiusz Boroń wnioski ze spotkania określił jako budujące. "Okazuje się, że przedstawiciele różnych opcji politycznych mogą nie skakać sobie do gardeł, tylko prowadzić merytoryczną dyskusję".
Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada kolejne debaty, tym razem już w pozostałych województwach.