Chrystus już, jako dorosły mężczyzna, przychodzi nad brzeg Jordanu i od Jana Chrzciciela, przyjmuje chrzest. Kościół świętuje ukazanie się całej Trójcy Świętej. Bóg Ojciec przemawia. Syn Boży jest w postaci ludzkiej, a Duch Święty pojawia się nad Nim w postaci gołębicy. Chrzest otwiera nam niebo - mówi ksiądz Józef Majchrzyk.
Święto Chrztu Pańskiego objawia Jezusa jako Syna Bożego, posłanego przez Boga Ojca w mocy Ducha Świętego, aby zbawić człowieka. Ponadto zwraca uwagę na rolę chrztu w życiu każdego wiernego.
Święto wywodzi się z liturgii Kościoła wschodniego, choć już ewangelie zawierają opis chrztu Jezusa w Jordanie. Święto Chrztu Pańskiego zostało ustanowione w 1955 roku, a po reformie Soboru Watykańskiego II - przeniesione na niedzielę po 6 stycznia, czyli Trzech Króli.
Mimo, że wraz ze Świętem Chrztu Pańskiego kończy się liturgicznie okres Bożego Narodzenia, polska tradycja pozwala na zachowanie szopki w kościele i śpiewanie kolęd. Dzieje się tak do 2 lutego, kiedy obchodzimy Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane popularnie Matki Bożej Gromnicznej.
IAR/bp