Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego została przeniesiona z Balic w związku z trwającą rozbudową lotniska. Kokotów wybrano spośród ośmiu proponowanych lokalizacji. Jak mówi wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, umieszczenie bazy właśnie w tym miejscu umożliwi szybki transport pacjentów:
Warto podkreślić, że odcinek 60 km z miejsca zdarzenia do szpitala helikopter jest w stanie przelecieć w kilka minut. Karetką często zajmowałoby to 45-50 minut. Dzisiaj czas jest kluczowy przy udzielaniu specjalistycznej pomocy.
Jak dodaje Marcin Podgórski z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, lądowisko w Kokotowie umożliwi zespołowi śmigłowcowej służby ratownictwa medycznego całodobowe działanie:
To jest taki standard, który realizujemy w postaci inwestycji w innych lokalizacjach. Z pewnością trzeba powiedzieć, że elementy związane z zabezpieczeniem i przygotowaniem tej bazy do tego, żeby mogła ona pełnić dyżur i funkcjonować w trybie 24 godzin, bo to jest jedna z czterech baz w Polsce, która funkcjonuje całodobowo. Platforma samojezdna, która umożliwia i gwarantuje to, że nawet jeżeli śmigłowiec znajduje się w hangarze, to w dalszym ciągu załoga jest w stanie wystartować w ciągu 2, 3 minut od momentu przyjęcia tego wezwania.
Jak dodawał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, liczba baz LPR w ostatnim czasie w całej Polsce dynamicznie rośnie:
W Polsce w tej chwili mamy 21 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego plus 1 baza tak zwana sezonowa. Bazy te praktycznie w pokrywają w stu procentach obszar naszego kraju. Niejednokrotnie zasięgi poszczególnych baz zachodzą na siebie, aby wzajemnie się uzupełniać. Budujemy te nowe bazy, aby poprawić pracę zespołom, aby ten wylot był jak najszybszy.
Prace budowlane ruszyły pod koniec 2020 r. W ramach inwestycji wybudowano obiekt z pomieszczeniami socjalno-operacyjnymi dla załogi i hangarem o łącznej powierzchni prawie 750 m kw. Śmigłowiec jest hangarowany na specjalnej platformie elektrycznej. Pozwala to na szybkie i bezpieczne przemieszczanie go bez konieczności używania ciągnika. W otoczeniu bazy wybudowano stację paliw, miejsca postoju śmigłowca, drogi dojazdowe i chodniki, a całość ogrodzono. W budynku znajdują się m.in. pomieszczenia operacyjne i socjalne oraz magazyny medyczne i techniczne. Ich rozlokowanie zaplanowano tak, by załoga mogła jak najszybciej odtworzyć gotowość do kolejnej misji.
Koszt budowy wyniósł blisko 10 milionów zł.