Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W byłym obozie Birkenau zakończono duży program konserwatorski

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2012.10.25 13:46 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:41 )
To był największy program konserwatorski w byłym obozie prowadzony od kilku lat. Specjaliści przez trzy lata starali się zachować autentyczny wygląd baraków z czasów II wojny światowej. Prace były finansowane z pieniędzy unijnych.

fot. www.auschwitz.org


Zakończyły się prace konserwatorskie przy pięciu drewnianych barakach w byłym nazistowskim obozie Birkenau. Prace specjalistów trwały trzy lata. Były finansowane głównie z funduszy europejskich. To pierwszy kompleksowy program konserwatorski, który ma zachować autentyzm byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady.


www.auschwitz.org
Rafał Pióro zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków, że materia, na której pracowali specjaliści, była niezwykle delikatna. "Prace miały na celu, aby to materialne świadectwo trwało dalej, aby następne pokolenia mogły odwiedzać to miejsce i mogły doświadczać bezpośredniego kontaktu z prawdziwą, zachowaną, pamiętającą tragiczną historię tego miejsca substancją" - tłumaczy Pióro. Konserwatorzy z Muzeum Auschwitz starali się zachować wszystkie oryginalne elementy baraków. Wzmocnili ich konstrukcje. Zabezpieczyli też betonowe i ceglane posadzki.


"Drewno to materiał, którego konserwacja jest bardzo trudna. To jest z założenia materiał nietrwały. Baraki to były obiekty tymczasowe. Były już wcześniej obiektami wykorzystywanymi w armii niemieckiej, dlatego wszystkie prace musiały być wykonywane bardzo skrupulatnie " - tłumaczy Jolanta Banaś-Maciaszczyk, szefowa działu konserwacji w Muzeum Auschwitz.

Muzeum w 2009 roku otrzymała w sumie 19 mln złotych dotacji z Unii Europejskiej na realizację dwóch projektów: konserwacji pięciu baraków, a także dwóch bloków w byłym obozie Auschwitz I. Realizacja tego drugiego zadania również dobiega końca.

Podczas funkcjonowania obozu Niemcy w Birkenau wznieśli około 450 drewnianych baraków. Były przeznaczone dla więźniów, na magazyny, mieszkania załogi SS oraz szpital. Obecnie w oryginalnym kształcie zachowało się tylko kilka takich budynków.

(Marek Mędela)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię