Zaczynał w Krakowie na słupach ogłoszeniowych, pokazując cykle prac poświęconych najważniejszym polskim świętom.
Nowy cykl prac Jargusza to "Viatoris", oznaczający podróżnika, niestrudzonego wędrowca, dla którego celem podróży jest sama wędrówka.
Zaczęło się w 2010 roku od oryginałów obrazów przyklejonych przez autora na słupach ogłoszeniowych Torunia. Kolejnymi etapami były: Galeria Portalu Tut By w Mińsku, Muzeum Historyczne w Zasławiu na Białorusi i Narodowe Muzeum Sztuki w Cluju Napoce w Rumunii w 2011. Dla każdego z tych miejsc powstały odrębne kolekcje;
W 2012 roku obrazy figuralne, namalowane na szarym pakunkowym papierze, zostały przyklejone „na zawsze” na słupach ogłoszeniowych Warszawy, w Śródmieściu, Bemowie i na Żoliborzu. Kolejnym miejscem, tym razem dla obrazów wiejskich, leśnych i polnych stała się wieś Teremiski w Puszczy Białowieskiej. Trzy odrębne kolekcje, specjalnie z myślą o tej wsi namalowane, zostały powieszone na domach /w domach mieszkańców, na drzewach w dąbrowie nad tysiącletnimi kurhanami, inne zostały ustawione na leśnej polanie. Całość kolekcji wybrana przez autora z pośród dwustu prac została na zawsze podarowana mieszkańcom Teremisek, tworząc tym samym największą prywatną wiejską kolekcję malarstwa współczesnego w Polsce.
Kolejnym miejscem wędrówki "Viatorisa" będzie Rosja (sierpień /wrzesień 2012), podróż autora na Syberię. Podróż do miejsca, w którym rodzina artysty żyła siedemdziesiąt lat po zesłaniu za udział w Powstaniu Styczniowym. Podróż symboliczna, bo "Strannik" rosyjski odpowiednik Viatorisa oznaczając osobę na zawsze wędrującą, poszukującą, mającą nadzieję, że zaspokoi swój duchowy głód, celniej definiuje istotę poszukiwań, całość rozważań i pytanie o cel wędrówki malarza, który ze swoim doświadczeniem „stoi okrakiem pomiędzy Wschodem i Zachodem”. Obrazy przybierają też nową formę - wlepek.
Projekt będzie miał swój finał w Berlinie i Brukseli w 2013 r., gdzie obraz ulegnie kolejnej formalnej przemianie, zamieniając się w „zdarzenie, zmieniające kolej rzeczy”.
Piotr Jargusz. Rocznik 1960. Jest absolwentem krakowskiej ASP, pedagogiem w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jego twórczość wyrasta z kręgu malarstwa materii.
Malarz. 65 wystaw indywidualnych i udział w ponad 100 zbiorowych. W ostatnich latach pokazuje swoje prace w przestrzeni miast, rozklejone na słupach ogłoszeniowych. Tak zrealizował projekt „Święta Polskie: Bóg się rodzi, Wielka Moc - Wielka Noc i Umarli wstaną”. Obecnie realizuje projekty „Miesiące” i „Viatoris”.
- A
- A
- A
Viatoris Piotra Jargusza rusza do Rosji
Krakowski artysta Piotr Jargusz wędruje po Europie ze swoimi "obrazami ulicznymi".jargus
-
-
-
-
crop_free
1
/ 4
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
-
07:05
Paweł Wąsek mistrzem Polski!
-
06:57
Trudne warunki na drogach, na części tras zalega śnieg
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:42
Wybory w nowo utworzonej gminie Szczawa: jest kalendarz wyborczy
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
-
13:56
Nowy Sącz - nowy rok - nowe twarze we władzach miasta, spółek i instytucji
-
13:41
Partia Razem ogłosiła kandydata na prezydenta
-
12:53
IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi i silnym wiatrem
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze