Podczas kampanii #fioletovelove trwa zbiórka środków na zakup sprzętu i aparatury medycznej, która wspomaga wcześniaki w pierwszych tygodniach ich życia. Jak mówi Ewa Daros, prezes fundacji OliEdu, edukacja na temat wcześniactwa jest bardzo potrzebna, bo rodzice często nie zdają sobie sprawy z jego skutków.

„Widzimy, że edukacja społeczna i zdrowotna w tym zakresie jest konieczna. Wcześniactwo może w ogóle nie wpłynąć na dalsze życie człowieka, a może zostać z nim już do końca, w postaci jakiejś niepełnosprawności” – zauważa Ewa Daros.

Podczas 1. edycji akcji #fioletovelove udało się uzbierać środki na pulsoksymetr stacjonarny oraz przenośny oraz stetoskopy do badania niemowląt. Sprzęt został przekazany do krakowskiego szpitala imienia Żeromskiego. W tym roku kampania rozrosła się na całą Polskę, angażują się do niej kolejne samorządy, szkoły i instytucje.

Informacje o tym, jak wesprzeć akcję #fioletovelove znajdują się na stronie internetowej fundacji OliEdu.

17 listopada to Międzynarodowy Dzień Wcześniaka

17 listopada, w Międzynarodowy Dzień Wcześniaka, na fioletowo podświetlone zostaną w Krakowie kładka ojca Bernatka, Tauron Arena oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach.

"Każdy z nas może wyrazić solidarność z wcześniakami zakładając tego dnia coś fioletowego" - zachęca Urząd Miasta Krakowa.

Jak przypomina magistrat, wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Co 10 dziecko na świecie jest wcześniakiem, a w Polsce każdego roku rodzi się ich 26 tys. Niektóre ważą mniej niż 1,5 tys. gramów.