Jak poinformowała kancelaria prezydenta, w poniedziałek podczas inauguracji wymarszu planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy. Po uroczystościach prezydent uda się do Muzeum Narodowego, gdzie podpisze ustawę o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Dzień wcześniej, w niedzielę, Duda będzie uczestniczył w mszy św. w katedrze wawelskiej w intencji ojczyzny i marszałka Józefa Piłsudskiego, złoży kwiaty na grobie Piłsudskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie weźmie udział w uroczystym capstrzyku pod kopcem Piłsudskiego – tu planowane jest wystąpienie prezydenta. Duda – jak poinformował Jerzy Bukowski z rady programowej krakowskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości – złoży też w kopcu urnę z ziemią z krakowskich Oleandrów.
Hasło 53. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej to „Bez 6 sierpnia 1914 r. nie byłoby 11 listopada 1918 r.”
„Niepodległość, którą wywalczyliśmy w 1918 r. to nie przypadek. (…) Głównym architektem niepodległości był komendant Piłsudski i to wszystko być może zaczęło się tu, być może zaczęło się we Lwowie, kiedy powstały związki strzeleckie. Dla nas tym symbolem będzie 6 sierpnia 1914 r. i wymarsz I Kompanii Kadrowej tu, w Krakowie” – powiedział na konferencji prasowej w czwartek komendant marszu Dionizy Krawczyński.
W marszach szlakiem kadrówki co roku uczestniczy kilkuset ochotników. 6 sierpnia wyruszają z krakowskich Oleandrów, by 12 sierpnia – przez Michałowice, Słomniki, Miechowów, Jędrzejów i Chęciny – dotrzeć do Kielc.
Jerzy Bukowski podkreślił, że również obecny prezydent RP, jeszcze w latach 80. jako harcerz, przemierzał trasę z Oleandrów do Michałowic.
„Warto wspominać I Kompanię Kadrową” – zaznaczył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Dodał, że wydarzenia upamiętniające wymarsz I kadrówki potrwają nie tylko w niedzielę i poniedziałek, ale i w sobotę.
W sobotę odbędzie się m.in. wernisaż wystawy „Kraków dla Niepodległej” na Plantach w pobliżu Collegium Novum i premierowy pokaz filmu „Marsze Niepodległości” w kinie Kijów.Centrum. Na cmentarzu Rakowickim zaplanowano apel przy kwaterze legionowej oraz składanie kwiatów w miejscach związanych z Józefem Piłsudskim i czynem legionowym w Krakowie.
6 sierpnia 1914 r. na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze kadrówki obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc.
I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, od ponad 50 lat (38 lat po wojnie) odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.
Marsz gromadzi m.in. młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”, harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.
(PAP/ko)