Idea jest taka, żeby wybudować wielki, nowy, supernowoczesny budynek, do którego zostana przeniesione oddziały pediatrii i stworzone nowe oddziały, minn.psychiatrii. W ramach tych pieniędzy jest też zplanowany oddział perinatologiczny i budowa laboratoriów - mówi dyrektor szpitala Wojciech Cyrul
- A
- A
- A
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w krakowskim Prokocimiu będzie rozbudowany
W placówce powstaną nowe oddziały, w tym między innymi psychiatria dziecięca i radioterapia. A także nowa izba przyjęć. Szpital otrzymał właśnie na ten cel prawie 300 mln zł z rządowego Funduszu Medycznego. - Zrealizujemy wszystkie inwestycje, które obecnie planowaliśmy - przekonuje dyrektor szpitala Wojciech Cyrul.Prawie 300-milionowa dotacja, którą otrzymał Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, to najwyższe dofinansowanie przyznawane przez Fundusz Medyczny. Otrzymaliśmy tyle, o ile prosiliśmy - podkreśla dyrektor placówki Wojciech Cyrul i dodaje, że te pieniądze pozwolą zrealizować wszystkie planowane inwestycje:
Idea jest taka, żeby wybudować wielki, nowy, supernowoczesny budynek, do którego zostaną przeniesione oddziały pediatrii
W budynku będą też działać nowe oddziały, między innymi takie jak długo oczekiwana psychiatria dziecięca:
To jest całkowicie od wybudowania od zera. Mam nadzieję, że – jak widziałem plany, które są zarysowane na poziomie Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego, te centra ochrony zdrowia psychicznego pozwolą zapewnić wszystkim dzieciom dostęp do specjalisty z zakresu psychiatrii dziecięcej i że nikt nie zostanie poza burtą.
Obok psychiatrii powstanie też radioterapia i Centrum Perinatologiczne, a także Izba Przyjęć oraz laboratoria. W tych dotychczasowych warunki do pracy pozostawiały wiele do życzenia:
Warunki, w jakich dzisiaj diagności laboratoryjni pracują, nie odpowiadają potrzebom XXI wieku.
Pozyskanie pieniędzy na rozbudowę szpitala to wielki sukces, ale przed nami równie trudne zadania. Znalezienie personelu - podkreśla dyrektor ds. medycznych Rafał Chrzan:
Infrastruktura to jest jedna rzecz, a zbudowanie bazy lekarsko-pielęgniarskiej – trzeba pamiętać, że to nie tylko lekarze, również pielęgniarki, personel pomocniczy – będzie bardzo ważne i będzie to co najmniej równie trudne jak zdobycie tych środków finansowych.
Dyrektor Chrzan podkreśla, że rozbudowa szpitala pozwoli świadczyć bardziej kompleksową pomoc małym pacjentom:
każdy z nas patrzy troszkę na swoją działkę. Patrząc globalnie na szpital, musimy myśleć o współpracy, o budowie zespołów interdyscyplinarnych, bo tu padło pytanie odnośnie jakości. Tendencja na całym świecie jest taka, aby pacjentów leczyć kompleksowo w odpowiednim porozumieniu, aby to nie było odchodzenia pacjenta z jednego gabinetu do drugiego, żeby pacjent mógł otrzymać kompleksową opiekę. Tak powinno to wyglądać w szpitalach takich jak ten.
Nowy budynek szpitala powinien być gotowy za dwa lata.
Zostaną utworzone dzięki inwestycji: Oddział Psychiatrii Dziecięcej, Oddział Radioterapii, Centrum Perinatologiczne z traktem porodowym, Oddział Pediatryczny dla Chorób Infekcyjnych oraz Izba Przyjęć.
Powierzchnia całkowita po zrealizowaniu inwestycji wyniesie ok. 50 tys. m2, a liczba łóżek - 182. Nowy budynek powinien powstać za dwa lata.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
15:33
Święta nie tylko za stołem, stawiamy na aktywność
-
14:28
Zawsze w Święta tłumnie przybywają tu krakowianie i turyści
-
14:22
To już tradycja!
-
12:50
Otwórz serce… i dom. Na rodziny zastępcze tylko w Tarnowie czeka niemal 20 dzieci
-
12:26
Abp Jędraszewski ostro o władzach państwowych. Apeluje o "wsparcie w czasie tacy mszalnej"
-
11:38
Nie takie spokojne… policja publikuje pierwsze świąteczne statystyki
-
11:22
Świąteczny stół aż się ugina? Można się podzielić
-
10:03
W pożarze domu w Chrzanowie zginęła jedna osoba
-
09:40
Nic tak nie wprawia w świąteczny klimat
-
09:30
Szopki Bożonarodzeniowe w sądeckich kościołach
-
18:20
Świąteczne kalorie najlepiej spalić na stoku narciarskim
-
18:18
Żywa Szopka w Biegonicach
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze