Małopolskie Centrum Nauki ma być największy tego rodzaju przedsięwzięcie w południowej Polsce. Jak podkreśla wicemarszałek Tomasz Urynowicz - choć podczas przygotowań do tej inwestycji nie brakowało problemów formalnych, dziś udało się podpisać umowę z wykonawcą.
"Prawomocne jest pozwolenie na budowę, dlatego rozpoczynamy proces budowy. Decyzja wydana przez panią konserwator nie zamyka tej inwestycji. Przed nami jeszcze kwestia drogi dojazdowej, czyli tego najważniejszego wyzwania, ale to także jest w trakcie procedowania przez odpowiednie instytucje miejskie, w związku z tym my rozpoczynamy budowę. Już za 25 miesięcy inwestycja wraz z wyposażeniem powinna być gotowa" - mówi Urynowicz i dodaje, że koszt budowy Cogiteonu to ponad 240 tysięcy złotych.
"Sama budowa to 172 miliony złotych. To jest koszt inwestycji budowlanej. Do tego trzeba dodać także wyposażenie. Te wszystkie nowoczesne i niepowtarzalne urządzenia multimedialne, które mają wspierać naukę, to jeszcze dodatkowe 70 milionów złotych. Tutaj oczywiście w dużej mierze wszystko jest finansowane ze środków Unii Europejskiej, ale także budżet województwa małopolskiego jest przygotowywany na wydatki rzędu 30-40 milionów złotych" - wyjaśnia wicemarszałek.
Tadeusz Blecha, prezes zarządu Hohtfier Polska, podkreśla, że firma jest gotowa, aby wkroczyć na plac budowy.
"To nie jest łatwa budowa, ale my Jesteśmy na trudne warunki przygotowani, mamy zespół z dobrym doświadczeniem i to jest inwestycja, którą zrealizujemy" - mówi Blecha.
Małopolskie Centrum Nauki powstanie na działkach w rejonie pasa startowego dawnego lotniska Rakowice - Czyżyny. Jak mówi Piotr Szymański - dyrektor Cogiteonu - w budynku znajdziemy 5 sal z wystawami poświęconymi człowiekowi oraz aspektom związanym z jego życiem.
"W zasadzie będzie ustępowało wielkościowo tylko Warszawie - Centrum Nauki Kopernik. Natomiast w naszym centrum będziemy mieć więcej laboratoriów i miejsca do właśnie takich działań warsztatowych dla dzieci i my stawiamy na to" - komentuje Szymański.
Jak mówi - równolegle z pracami budowlanymi będzie trwało także przygotowanie wystaw i eksponatów.
"Liczymy, że te dwa lata potrzebujemy, żeby te eksponaty dobrze zaprojektować, więc nasze eksponaty będą naprawdę wyjątkowe. Są niespotykane na skalę Polski, w zasadzie na skalę Europy. Takich eksponatów nie ma w innych centrach nauki. Stawiamy tutaj przede wszystkim na eksponaty manualne, mechaniczne, technologiczne. W zasadzie takich eksponatów multimedialnych, elektronicznych, to mamy tylko kilkanaście. Większość to będą takie eksponaty znane ze starych centrów nauki, gdzie jest ta interakcja, jest coś do zrobienia" - opisuje dyrektor centrum.
W budynku znajdą się również sale laboratoryjne oraz centrum konferencyjne. Obok budynku pojawi się także ogólnodostępny park. Zielony będzie też dach Cogiteonu, który swoim zagospodarowaniem ma nawiązywać do roślinności z różnych części świata. Budynek ma być zasilany z pomocą ekologicznych i odnawialnych źródeł energii.
Joanna Orszulak/łk
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.