Jak zapowiedział krakowski magistrat, uroczyste rozpoczęcie przemarszu nastąpi w najbliższą niedzielę w południe, w pobliżu repliki Światowida ze Zbrucza u stóp Wawelu.
Następnie śpiewny orszak, pod przewodnictwem animatorów z Żywej Trupy Kolędniczej, uda się pod Smoka Wawelskiego, a potem kolejno Plantami do Rynku i jego okolic. Na trasie pochodu znajdą się charakterystyczne miejsca: powalony buk czerwonolistny na Plantach przy Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego od strony ul. Gołębiej, wieża Ratuszowa oraz plac Mariacki.
W tygodniu przed finałowym pochodem uczestnicy będą mogli uczestniczyć w tematycznych warsztatach, podczas których wykonają kluczowe elementy stroju pucheroka, przede wszystkim zdobione bibułą spiczaste czapy. Nauczą się też tradycyjnych pieśni, pomagających w dawnych czasach przeganiać zimę.
Zarówno warsztaty śpiewacze, jak i rekwizytorskie, są otwarte dla wszystkich – rodzin, pasjonatów folkloru oraz osób poszukujących swoich korzeni w tradycji.
Żywa Trupa Kolędnicza od czterech lat organizuje miejskie pochody, wystawia obrzędowe teatralia, gra na potańcówkach i wskrzesza zapomniane zwyczaje związane z obrzędami dorocznymi okolic Krakowa i szerzej dawnej Galicji. Grupa twórczo czerpie z dawnych zwyczajów, reinterpretując je i nadając im nowoczesny, autorski charakter.
Pucheroki to poprzebierane w wysokie czapy, ozdobione kolorową bibułką i usmarowane sadzą dzieci, które od wczesnego ranka w Niedzielę Palmową chodzą po domach we wsiach podkrakowskiej gminy Zielonki, wygłaszając zabawne oracje i zbierające do koszyków jajka i smakołyki.
Nazwa obrzędu pochodzi od łacińskiego słowa puer – chłopiec. Pucheroki to zwyczaj zapoczątkowany w XVII wieku przez krakowskich żaków, którzy w Niedzielę Palmową, chodząc po domach w przebraniach, zbierali wiktuały na zbliżające się Święta Wielkanocne. Obecnie ten zwyczaj jest kultywowany tylko w podkrakowskiej gminie Zielonki.
Jak podaje Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, strój pucheroka składa się przede wszystkim z wielkiej spiczastej czapy, dziś bardzo kolorowej, wykonanej z tektury i oklejonej paskami bibuły, a niegdyś wykonanej ze słomy. Nieodłączny jest też kożuch wywrócony futrem na wierzch, przepasany powrósłem ze słomy, coraz częściej zastępowanym dziś przez skórzany pasek. W prawej ręce pucherok ma puchę, czyli laskę do wystukiwania rytmu oraz oganiania się od wiejskich psów. W lewej ręce koszyczek wyścielany słomą, sianem lub sieczką, do którego zbiera jajka. Twarz powinien mieć umazaną sadzą w miejscach, gdzie wkrótce pojawią się wąsy i broda.
Oracje wygłaszane przez przebierańców spisał propagator tej tradycji Henryk Banaś i opublikował w swej książce "Bibicka pieśń". Korzystało z niej i korzysta wiele pokoleń pucheroków. Obecnie w Niedzielę Palmową organizowany jest gminny przegląd pucheroków w Bibicach, w którym uczestniczy co roku po kilkadziesiąt dzieci z przedszkoli i szkół w gminie Zielonki.
Ze zwyczajem można zapoznać się w Wirtualnym Muzeum Pucheroka na stronie internetowej muzeumpucheroka.pl zrealizowanym przez CKPiR w Zielonkach we współpracy z Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Wirtualna placówka jest skarbnicą wiedzy, w której zgromadzono informacje – dokumenty źródłowe, filmy, zachowane artefakty i fotografie ukazujące ten unikalny zwyczaj.
- A
- A
- A
Ulicami Krakowa przejdą pucheroki. Przygotowano atrakcje dla małych i dużych
Kolorowy pochód pucheroków, czyli usmarowanych sadzą przebierańców w wysokich czapach ozdobionych kolorową bibułką, przejdzie 30 marca ulicami Krakowa. Przemarsz poprowadzi Żywa Trupa Kolędnicza, która wskrzesza i kultywuje zwyczaje związane z obrzędami dorocznymi ziemi krakowskiej.
Źródło:
Polska Agencja Prasowa
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:05
Prawa zwierząt? Potrzebujemy ochrony sentientów!
-
21:58
Święto Kwitnących Sadów w Łososinie dolnej z pokazami lotniczymi
-
21:33
Wcale w zębach trzeszczeć nie musi. Wielka Zakopiańska Majówka na bacówce u Andrzeja Klusia
-
21:32
Od początku majówki zatrzymano 950 nietrzeźwych kierowców
-
20:25
Radłów: ucieczka przed policją skończyła się dla motocyklisty w szpitalu
-
20:02
Koszmar Puszczy Niepołomice w Poznaniu
-
20:01
Jak spojrzeć na Krupówki nieco inaczej? „Warto temu miejscu dobrze życzyć”
-
19:13
Abp Jędraszewski na Wawelu: miłość Polski polega na pragnieniu posiadania dzieci
-
18:21
Kolejki do wozów konnych nad Morskie Oko. "Elektryki" mało popularne
-
17:45
Pijanego kierowcę gonił jeden ze świadków. 38-latek został złapany
-
17:07
Andrzej Duda w Święto Konstytucji 3 Maja zaapelował o udział w wyborach prezydenckich
-
16:36
Wiosna przyszła na całego. W Krakowie działają już pitniki i tężnie solankowe
-
16:04
Uroczystości 3 Maja w Tarnowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze