Podczas Festiwalu Dwa Teatry co roku rywalizują najlepsze spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe. To najważniejszy ogólnopolski przegląd artystycznej twórczości radiowej i telewizyjnej. W tym roku słuchowiska oceniać będą : Elżbieta Pleszkun - Olejniczakowa i Edward Pałłasz.
Podczas festiwalu Dwa Teatry wielokrotnie doceniono słuchowiska zrealizowane w Radiu Kraków. Do tej pory w konkursie nagrodzono między innymi Romanę Bobrowską za słuchowisko Tomasza Stokowskiego „Szach – mat”, Krzysztofa Globisza za kreację postaci o kryptonimie Ktoś (w słuchowisku Szach – mat) i Sonię Bohosiewicz za rolę Żony w słuchowisku "Ich czworo" ,w reżyserii Jerzego Stuhra.
W 2005 roku nagroda aktorska za rolę męską trafiła do Jerzego Treli, za kreację Ericha Honeckera w słuchowisku "Chrystus z Löbetal" w reżyserii Romany Bobrowskiej. Rok później nagrodę aktorską otrzymała do Maria Kościałkowska, która wcieliła się w postać Lachesis w słuchowisku "Mojry". W 2013 roku doceniono Krzysztofa Orzechowskiego, za rolę Narratora w słuchowisku "Wesele" według dramatu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Andrzeja Seweryna. W 2014 słuchowisko Radia Kraków "Nietoty" zostało wyróżnione za scenariusz napisany przez Sebastiana Majewskiego, dyrektora artystycznego Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
W słuchowisku Radia Kraków „ Nienawidzę” usłyszeliśmy Krzysztofa Globisza, który fenomenalnie zinterpretował ciągle aktualną prozę Marka Koterskiego. Słuchowisko zostało zakwalifikowane do festiwalu Prix Italia 2015 w kategorii "słuchowisko". Spektakl jest jednym z dwóch polskich słuchowisk, które Zespół ds. Międzynarodowych Konkursów Radiowych zakwalifikował do tegorocznej edycji Prix Italia - jednego z najważniejszych tego typu konkursów na świecie. Monodram na podstawie tekstu Marka Koterskiego wyreżyserowała Ewa Kutryś, radiową formę spektaklowi nadała Ewa Ziembla.
„Hejt Radio”, dla Radia Kraków wyreżyserowała jedna z najważniejszych polskich reżyserek teatralnych Maja Kleczewska. Inspiracją dla słuchowiska i reżyserki były prawdziwe wydarzenia związane z ludobójstwem w Rwandzie - w 1993 roku rwandyjska rozgłośnia RTLMC (Radio Télévision Libre des Mille Collins) stała się narzędziem w rękach ekstremistów Hutu i miała ogromny wpływ na budowanie atmosfery nienawiści wobec ludności Tutsi i podżeganie do ludobójstwa.
„Lord Kantor ” to autorskie słuchowisko Mateusza Pakuły inspirowane twórczością Tadeusza Kantora i kolejne niezwykłe przedsięwzięcie artystyczne Radia Kraków.
To tragikomiczna kreskówka dźwiękowa o naturze pamięci i wspomnień, o człowieczeństwie wynikającym ze zdolności wspominania, o klonowaniu, cyfryzacji i… smogu. To kosmiczna przygoda w vintage’owej oprawie muzycznej stworzonej przez Antonisa Skoliasa i z gościnnym udziałem Jorgosa Skoliasa. Autorem plakatu i oprawy wizualnej słuchowiska jest Kuba Woynarowski – znakomity grafik, rysownik, niezależny kurator, twórca eksperymentalnych komiksów (m.in. do słuchowiska Radia Kraków “Nietoty” w reż. Jana Klaty)
Premiera słuchowiska Lord Kantor była częścią oficjalnych uroczystości związanych z otwarciem nowej siedziby Ośrodka Dokumentacji Twórczości Tadeusza Kantora Cricoteka.