Podczas wizyty w stolicy Małopolski, prezydent Warszawy spotkał się z młodymi ludźmi, których zaprosił do wzięcia udziału w wakacyjnym Campusie Polska Przyszłości. Omówił także zagadnienia, o których młodzież chciałaby rozmawiać w trakcie tego wydarzenia.
"Z ankiet, które przychodzą podczas rejestracji już dzisiaj widać, że tak jak rok temu, temat ocieplenia klimatycznego i przyszłości energetycznej Polski, są jedynymi z najważniejszych, o których młodzież chce mówić" - powiedział Trzaskowski. "Obok Ukrainy, która jest oczywiście wyzwaniem fundamentalnym, jest to temat numer jeden" - dodał.
Jak ocenił, wszystkie ciekawe i aktualne tematy, które chce poruszać młodzież są ze sobą powiązane - dotyczą przede wszystkim przyszłości i tego, jak gospodarka będzie podnosić się po pandemii; młodych ciekawi też sytuacja geopolityczna, sprawa integracji gości z Ukrainy w Polsce i nasza przyszłość w Unii Europejskiej.
Zdaniem samorządowca to, co różni ideę Campusu od innych debat, które toczą się w kraju, to fakt, że tworzące go osoby chcą "inwestować w przyszłość, a nie cały czas zastanawiać się nad tym, co było; przedstawiać recepty na trudną sytuację, w której Polska się znalazła".
"Campus Polska Przyszłości to miejsce, w którym to młodzi ludzie planują debaty, zapraszają gości, mówią nam o tym, z kim chcieliby rozmawiać na tematy, które ich nurtują" - wskazał Trzaskowski.
Przyznał, że młodzież nie zawsze w pierwszej kolejności stawia na polityków - chce rozmawiać z przedstawicielami świata kultury, biznesu i sportu. "Ale oczywiście ma też swoje propozycje, co do polityków, z którymi chce rozmawiać, bo to, co najważniejsze, to odpowiedź na pytania dotyczących strategii na przyszłość" - doprecyzował prezydent stolicy.
Zachęcił wszystkich chętnych do rejestrowania swojego udziału w wydarzeniu. "Na poprzednim Campusie mieliśmy bardzo silną ekipę z Krakowa i Małopolski, zresztą część z nich pracuje z nami nad kolejnym, bo to młodzież go współorganizuje" - zaznaczył Trzaskowski.
Zgodnie z jego zapowiedzią w najbliższych dniach podane zostaną konkretne tematy, o których młodzież debatować będzie podczas Campusu, a także nazwiska zaproszonych przez nią gości. "1300 młodych osób, w tym goście z Ukrainy, ale również z całego regionu. Na pewno będzie ciekawie i na pewno pojawi się to, co dla nas najważniejsze - rozmowa o przyszłości" - zapewnił samorządowiec.
Tegoroczna, druga już edycja Campusu odbędzie się w dniach 26 sierpnia - 1 września w Olsztynie. W wydarzeniu mają wziąć osoby w wieku 18-35 lat (zgłaszać można się za pośrednictwem strony: https://campuspolska.pl/).
Zaproszeni, tak jak przed rokiem, zostaną goście z Polski i zagranicy - politycy, eksperci, działacze społeczni, ludzie kultury. Wśród nich mają być m.in. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, historyk i publicysta prof. Marian Turski, b. RPO prof. Adam Bodnar, publicysta Tomasz Terlikowski oraz dziennikarka Magdalena Rigamonti.