Wystawa prezentuje wielość postaw twórczych i reinterpretacji nowoczesności, które nie tworzyły jednolitego i spójnego obrazu, ale przyniosły dynamiczny i zróżnicowany wielogłos, charakteryzujący życie kulturalne w III RP. Ekspozycję przygotował zespół kuratorski w składzie: prof. dr hab. Czesława Frejlich, Alicja Kilijańska, Joanna Regina Kowalska, Agata Małodobry, prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dr Katarzyna Uchowicz.
- Całą ekspozycję podzieliliśmy na 3 rozdziały: pierwszy to "postmodernizm", drugi nazwaliśmy "nowym modernizmem" (albo neomodernizmem), trzeci nosi obszerną nazwę "wielogłosu" i jest szerokim pojęciem mieszczącym różnorodność reakcji na transformacyjną zmianę: od indywidualizmu, przez podejmowanie przez artystów kwestii społecznych czy temat wojny w Ukrainie - mówi Szczerski.
Na ekspozycji zobaczymy prace najważniejszych polskich artystek i artystów, projektantów i projektantek działających po 1989 roku, z których większość zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w Muzeum Narodowym w Krakowie. Wystawa zwraca uwagę na kluczowe problemy czasów transformacji, pokazując zarówno dzieła będące emblematem czasów III RP, jak i prace mniej znane, których nie prezentowano dotąd szerzej w polskich muzeach, pochodzące ze zbiorów publicznych, prywatnych oraz wypożyczone od samych twórców.