- A
- A
- A
Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława przeszła z Wawelu na Skałkę. ZDJĘCIA
Z udziałem premier Beaty Szydło, Episkopatu Polski i kilku tysięcy wiernych w Krakowie odbyła się tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. Uroczystość jest również dziękczynieniem za dar wiary w 1050. rocznicę chrztu Polski. Tradycja procesji sięga XIII wieku. Wierni niosą w niej relikwie najważniejszych polskich świętych, m.in. św. Stanisława i św. Wojciecha.Kard. Stanisław Dziwisz, witając premier, parlamentarzystów, władze Krakowa i Małopolski, dziękował za troskę i życzliwą współpracę w przygotowaniach do przyjęcia papieża Franciszka oraz uczestników Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu odbędą się w Krakowie.
"Módlmy się w intencjach ojca świętego Franciszka i całego Kościoła, zwłaszcza w Europie i naszej ojczyźnie. Prośmy Boga o dar pokoju dla naszego niespokojnego świata, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie" - powiedział kardynał.
Do młodzieży mówił: "Droga młodzieży z Polski i świata, czekamy na was". Zapewniał, że Polska przyjmie uczestników ŚDM z otwartością i gościnnością.
Chrzest wolności nam nie odbiera, nie ogranicza jej. Nie zwalnia nas z nieustannego opowiadania się po stronie prawdy i dobra – mówił prymas w homilii podczas mszy na dziedzińcu klasztoru oo. Paulinów na Skałce. Chrzest nas prawdziwie wyzwala, a w konsekwencji domaga się – jak to pięknie mówił krakowski biskup (Karol Wojtyła - PAP) – "wolności ludzkiej najpełniej zaangażowanej" – podkreślał.
Prymas mówił, że dzięki sile, jaką daje nam przynależność do Kościoła "jesteśmy w stanie opowiedzieć się w życiu za tym, co prawdziwe, co dobre, co piękne, a równocześnie odrzucać ułudę i pokusę władzy, pychy, przemocy i nienawiści, które uciekają się do wyrównywania ludzkich rachunków przy pomocy takiego czy innego miecza".
"W imię wewnętrznej wolności mamy jednoznacznie stawać po stronie osób krzywdzonych i słabych, ofiar niesprawiedliwości i szaleńczego gniewu, nawet, gdyby – jak w przypadku Bolesława – rodził się on z konieczności uzdrowienia zaistniałej sytuacji" – podkreślił abp Polak, nawiązując do zbrodni Bolesława Śmiałego, z rozkazu którego według przekazu kronikarzy zginął bp Stanisław ze Szczepanowa.
Abp Polak przypomniał, że od 966 r. jesteśmy uczestnikami historii zbawienia, a raczej - jak pisał do "Tygodnika Powszechnego" abp Karol Wojtyła - doświadczamy, że odtąd historia zbawienia zaczęła się "toczyć wraz z historią naszego narodu".
"Pozwólmy, aby łaska chrztu nieustannie nas przemieniała" – wzywał prymas Polski. Ma nas ona przemieniać - kontynuował - siłą takiego zjednoczenia z Bogiem, która pokonuje życiowe przeciwności i słabości, niweczy grzech, zwycięża nasze lęki i obawy.
"Tak jak mówił w tych ostatnich dniach papież Franciszek tylko świadkowie w Kościele zdolni będą podlewać wodą ewangelii korzenie Europy, korzenie Polski, korzenie świata" - mówił abp Polak.
Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zapewnił podczas uroczystości, że Kościół w Polsce udzieli wszelkiej pomocy i wsparcia w organizacji ŚDM. Złożył metropolicie krakowskiemu Stanisławowi Dziwiszowi, obchodzącemu w niedzielę imieniny, "życzenia wszelkich łask bożych". "Drogi solenizancie, na tym życia kancie trzymaj się galancie" - żartował.
Podczas mszy odprawionej przed Ołtarzem Trzech Tysiącleci na Skałce po raz pierwszy publicznie wystąpił Chór Światowych Dni Młodzieży, prezentując skomponowaną specjalnie na lipcowe spotkanie papieża z młodymi "Mszę Jana Pawła II" Henryka Jana Botora oraz hymn ŚDM. Do Krakowa przyjechali z Wilna animatorzy projektu "Polska sercem ŚDM", w ramach którego w lipcu do Polski przybędzie kilkaset młodych Polaków z Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy i Białorusi.
Przed mszą z Wawelu na Skałkę przeszła tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława. Uczestniczyło w niej kilka tysięcy osób. W procesji szli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi z kraju i zagranicy z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Celestino Migliore na czele. Byli także: premier Beata Szydło, którą wierni witali oklaskami, oraz wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin, przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Wojciech Kolarski z kancelarii prezydenta.
Z Wawelu na Skałkę szły również poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół katolickich, zakonów żeńskich i męskich, uczelni, Bractwo Kurkowe, wierni z Ludźmierza z Figurą Matki Bożej Ludźmierskiej oraz Asysta Żywiecka. Byli również młodzi ludzie zaangażowani w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.
Tradycyjnie w procesji niesione są relikwie najważniejszych polskich świętych, tym razem po raz pierwszy były wśród nich relikwie dwóch franciszkańskich męczenników zamordowanych 25 lat temu w Peru - o. o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz relikwie męczenników afrykańskich, przywiezione z Ugandy. Wolontariusze ŚDM nieśli relikwie św. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny - patronów spotkań młodych z papieżem.
Tradycja procesji ku czci św. Stanisława sięga XIII w. Pierwsza odbyła się rok po kanonizacji biskupa męczennika, która miała miejsce w 1253 r.
Św. Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim. Według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce w 1079 r. z rąk króla Bolesława Śmiałego. Św. Stanisław jest głównym patronem Polski.
Zanim procesja wyruszyła ze Wzgórza Wawelskiego, premier Beata Szydło złożyła kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II, a następnie w krypcie, w której spoczywa para prezydencka Maria i Lech Kaczyński.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Jak biegać z psem? Nie mamy pojęcia. Częściej szkodzimy i zapominamy o zwierzęciu.
-
20:44
Kupa roboty – Tarnów walczy z psimi odchodami na ulicach
-
20:22
W Krakowie rozpoczyna się 18. festiwal Mastercard Off Camera
-
20:14
Derby Małopolski na remis
-
19:17
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
-
18:24
Jeden z największych browarów w Polsce świętuje 180-lecie istnienia
-
17:55
Autobus-reklama przed Galerią Krakowską. "Nie mamy podstaw prawnych, by go usunąć"
-
17:27
Puszcza znowu przegrała z Pogonią. Dramat w Niepołomicach
-
16:38
Żałoba narodowa po papieżu Franciszku: gest szacunku czy polityczna gra?
-
16:27
Po latach oczekiwań rusza budowa brakującego odcinka drogi z Brzeska do Szczurowej. Mieszkańcy: „Nie chcemy ginąć"
-
15:55
Trzebinia: poważne utrudnienie na A4
-
15:49
Kradł tablice rejestracyjne i jechał tankować na stacje. Amator "darmowego" paliwa zasiądzie na ławie oskarżonych
-
15:17
FILM | Rekomendacje pokazów plenerowych Mastercrad OFF Camera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze