- W ciągu tych 5 lat udało nam się wiele osiągnąć i wypracować. Pokazaliśmy krakowianom, że warto wychodzić do lasu, że przestrzeń lasu jest przestrzenią bezpieczną. Dużo lęków, mitów obaliliśmy w tym czasie. Rozwój dziecka od pierwszego roku życia do piątego jest najbardziej dynamiczny i bujny. Tak samo jest z naszym centrum. Wzbogacaliśmy swoją ofertę spacerową i warsztatową. Trudno wymienić rzeczy, której nie robiliśmy tak naprawdę. Ogromny bagaż doświadczeń - mówi Dawid Masło, kierownik centrum.
Od momentu powstania centrum organizuje szereg warsztatów tematycznych, spacerów leśnych i spotkań edukacyjnych, zwłaszcza dla najmłodszych. Symbioza współpracuje przy tym z innymi instytucjami, które pomagają szerzyć wiedzę o przyrodzie i zachęcać do spędzania czasu w naturze.
- To jest fantastyczne miejsce, w którym przybliżana jest przyroda. Miejsce, które moim zdaniem na mapie Krakowa jest niezwykle potrzebne. Od samego początku współpracujemy. Razem robimy niektóre warsztaty. Razem tutaj czasami przeprowadzamy edukację. Razem przeprowadzamy spacery po Lesie Wolskim. We wrześniu, co roku, od kilku lat organizujemy taki dosyć duży piknik przyrodniczo-ekologiczny - mówi Piotr Dmytrowski z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza otwarto 5 lat temu w zabytkowym budynku Pawilonu Okocimskiego w Lesie Wolskim w Krakowie. Symbolami i gospodarzami centrum stały się zwierzęta zamieszkujące Las Wolski: borsuk, puszczyk i rzekotka.