Jak mówią wierni - odwiedzają Groby Pańskie bo to tradycja. A czuwanie przy nich i modlitwa to niesamowite duchowe przeżycie.
Groby pańskie często nawiązują do bieżących wydarzeń na świecie, ale też problemów jak odchodzenie od wiary lub kryzysy duchowe.
W tym roku u Franciszkanów motywem przewodnim jest nadzieja.
Grób Pański w kościele Ojców Pijarów w Krakowie, mieszczącym się przy ul. Pijarskiej 2, to jedno z najbardziej znanych i symbolicznych miejsc wielkanocnej refleksji w Polsce.
Znajduje się on w barokowej krypcie świątyni, która od XVIII wieku służyła jako kaplica Świętych Schodów, wzorowana na rzymskich Scala Sancta. W okresie PRL-u krypta stała się miejscem niezależnej sztuki i oporu wobec władzy, a od 2010 roku organizowany jest konkurs na projekt Grobu Pańskiego, który przyciąga artystów i wiernych z całego kraju.
Same instalacje są odzwierciedleniem aktualnego momentu dziejowego i problemów moralno-społecznych. W przeszłości nawiązywały one m.in. do losu uchodźców, którzy uciekając przed wojną w swoim kraju, często giną w czasie próby pokonania Morza Śródziemnego, działań wojennych w Ukrainie czy Strefie Gazy.