- A
- A
- A
Tężnia w Wieliczce największą na południu Polski
Budowana przez kopalnię soli w Wieliczce tężnia solankowa wznosi się w górę. Po wykonaniu prac ziemnych montowane są drewniane ramy konstrukcyjne - tężnia pochłonie ok. 500 m3 drewna i ok. 3200 m2 tarniny. Będzie to największa tego typu budowla w Małopolsce.Tężnia, która powstaje w Parku św. Kingi, to owalny obiekt z wieżą widokową o wysokości ok. 26 metrów, która zapewni widok na sam park, szyby górnicze i miasto.
– Tężnia uzupełni ofertę uzdrowiskową kopalni, posłuży nie tylko mieszkańcom i kuracjuszom, ale także turystom. Planujemy ją udostępnić w sierpniu tego roku. Będzie to największy tego typu obiekt na południu Polski – zapewnia Kajetan d’Obyrn, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA.
- Do „produkcji” aerozolu w tężni będzie używana solanka nie w pełni nasycona pochodząca z dopływów wód do wyrobisk wielickiej kopalni. Instalacja solankowa tężni będzie częścią obecnego systemu utylizacji wód zasolonych, w którego skład wchodzi także warzelnia - wyjaśnia Prezes d’Obyrn. - Solanka pochodząca z dwóch kopalnianych ujęć na głębokości 235 metrów i 255 metrów posiada świadectwo potwierdzające, że jest leczniczą wodą mineralną – dodaje.
Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej, niedoczynności tarczycy, migren, schorzeń dermatologicznych, schorzeń przewodu pokarmowego. Naturalne inhalacje w otoczeniu tężni wzmacniają system immunologiczny organizmu.
Obecnie jedyną tężnią w województwie małopolskim jest tężnia w Rabce, ale ma ona znacznie mniejsze gabaryty niż ta wielicka.
Największa w Małopolsce tężnia solankowa w Wieliczce
ew, mat.pras
-
-
-
-
crop_free
1
/ 4
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:32
Wyjątkowa wystawa z okazji 30-lecia Muzeum Manggha
-
20:31
Jubileuszowa wystawa interdyscyplinarna prof. Zbigniewa Bajka w Pałacu Sztuki
-
19:37
Nawet 250 tysięcy złotych na instalację Odnawialnych Źródeł Energii. Kto może skorzystać?
-
19:00
Richard Rohr „Oddychając pod wodą. Duchowość i program 12 kroków
-
18:09
Wiceprezydent Stanisław Mazur: To będzie metro, takie jak zakładaliśmy. Będzie jeździć pod ziemią
-
16:39
Dilexis nos - encyklika o sercu, pierożkach i faworkach
-
15:31
Karambol w Biskupicach Radłowskich. Drogowcy nie mają sobie nic do zarzucenia
-
14:49
Zniszczone starorzecze Wisły Podgórki Tynieckie. Jest ciąg dalszy
-
14:19
Tylko do 29 listopada 2024 r. Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o skorzystanie z dwóch form wsparcia
-
14:09
Dotkliwie pobił kota, bo zwierzę skusiło się na… boczek
-
14:08
Walka w bliskim kontakcie w halach sądeckiego producenta okien
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze