- A
- A
- A
Tężnia nad Zalewem Nowohuckim wreszcie otwarta
Tak długo wyczekiwana przez mieszkańców Nowej Huty tężnia w końcu została otwarta. Dwa lata temu została podpalona przez nieznanego sprawcę, potem jej otwarcie wstrzymywała epidemia koronawirusa. Od teraz może służyć już mieszkańcom i wszystkim chętnym.Mieszkańcom Nowej Huty tężnia się podoba i bardzo się cieszą, że w końcu, po niemal trzech latach prac nad tą inwestycją, wreszcie można nabrać w płuca zdrowej solanki. Tężnia co prawda działała już w maju, ale Główny Inspektor Sanitarny nakazał odgrodzenie tego typu obiektów i zakaz podchodzenia do nich ze względu na to, że aerozol, który wytwarza tężnia, może roznosić koronawirusa. Teraz, po zniesieniu większości obostrzeń, Zarząd Zieleni Miejskiej zadecydował o otwarciu tężni.
Ogólnodostępna (w godz. od 7.00 do 22.00, choć godziny te mogą się zmienić) i monitorowana przez całą dobę tężnia nad Zalewem Nowohuckim wygląda tak, jak ta, która spłonęła w kwietniu 2018 r.
"Budowy tężni domagało się wiele środowisk. Coś takiego jest potrzebne w mieście" – powiedział podczas otwarcia obiektu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jego zdaniem tężnia przyciągnie mieszkańców i turystów chcących skorzystać z dobrodziejstwa solnego mikroklimatu, który – jak zaznaczył prezydent – jest nie do przecenienia dla mieszkańców wielkich aglomeracji.
Majchrowski zapowiedział również, że na etapie projektowania są jeszcze dwa podobne obiekty w mieście – nad zalewem Bagry i obok Nowohuckiego Centrum Kultury. "Jest uzdrowisko Mateczny, Swoszowice, będzie uzdrowisko Nowa Huta" – mówił prezydent.
Koszt prac – ok. 1,5 mln zł – sfinansował Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Pierwsza krakowska tężnia solankowa była budowana w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Jej konstrukcja, składająca się z trzech 18-metrowych ramion, była zbudowana z drewna modrzewiowego i wypełniona gałązkami tarniny. W kwietniu 2018 r. spłonęła, a ze wstępnych ustaleń śledczych wynikało, że do pożaru tężni doszło w wyniku podpalenia. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie pożaru z powodu niewykrycia sprawcy.
Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej oraz leczniczej. Dzięki temu odkryto ich walory lecznicze, ponieważ powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu.
Bogate w mikroelementy powietrze zaczęto stosować w różnego rodzaju kuracjach. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest zbliżony do tego, którego zażywamy podczas pobytu nad morzem. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.
Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i w wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.
W Polsce tężnie solankowe są m.in. w Ciechocinku, Rabce, Konstancinie-Jeziornie i w Wieliczce.
Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim wreszcie otwarta. Po wielu perturbacjach - podpaleniu w 2018 i opóźnieniu jej otwarcia przez epidemię, wreszcie można przyjść i nabrać w płuca zdrowej solanki @RadioKrakow pic.twitter.com/yO1gS51kEB
— Martyna Masztalerz (@m_masztalerz) July 1, 2020
Martyna Masztalerz/PAP/sp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Jak biegać z psem? Nie mamy pojęcia. Częściej szkodzimy i zapominamy o zwierzęciu.
-
20:44
Kupa roboty – Tarnów walczy z psimi odchodami na ulicach
-
20:22
W Krakowie rozpoczyna się 18. festiwal Mastercard Off Camera
-
20:14
Derby Małopolski na remis
-
19:17
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
-
18:24
Jeden z największych browarów w Polsce świętuje 180-lecie istnienia
-
17:55
Autobus-reklama przed Galerią Krakowską. "Nie mamy podstaw prawnych, by go usunąć"
-
17:27
Puszcza znowu przegrała z Pogonią. Dramat w Niepołomicach
-
16:38
Żałoba narodowa po papieżu Franciszku: gest szacunku czy polityczna gra?
-
16:27
Po latach oczekiwań rusza budowa brakującego odcinka drogi z Brzeska do Szczurowej. Mieszkańcy: „Nie chcemy ginąć"
-
15:55
Trzebinia: poważne utrudnienie na A4
-
15:49
Kradł tablice rejestracyjne i jechał tankować na stacje. Amator "darmowego" paliwa zasiądzie na ławie oskarżonych
-
15:17
FILM | Rekomendacje pokazów plenerowych Mastercrad OFF Camera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze